„K úplné uzavírce silnice II/293 dojde v pondělí. Uzavřen bude úsek od pošty na Horkách k čerpací stanici Shell na začátku Studence," potvrdil definitivní termín vedoucí jilemnického odboru dopravy Jaromír Štrauch. Trvat by měla do 15. listopadu.

Kvůli „náklaďákům" museli posílit most

Komplikace v dopravě tak nastanou nejen domácím. Úsek je frekventovanou turistickou tepnou. Právě na Horkách odbočují lidé z kraje směřující do Jilemnice, na Mísečky, Vrchlabí či Špindlerova Mlýna.

Rekonstruovaný úsek měří zhruba dva kilometry, o moc delší nebude ani objízdná trasa pro osobní dopravu a auta do 3,5 tuny. Povede přes Nedaříž a Levínskou Olešnici, řidiči si zajedou zhruba 3 kilometry.

Horší je to s dopravou nákladní. Ve směru od Turnova povedou objízdné trasy přes Lomnici, do Jilemnice a Vrchlabí, z ostatních směrů přes Novou Paku, Hostinné, Kunčice a Vrchlabí.

K tomu ale bylo třeba i několik úprav. Například ve čtvrtek byl celý den uzavřen jediný průjezdní most přes řeku Čistou v Hostinném. „Probíhala tu montáž mostního provizoria nad železobetonovým mostem. Po prohlídce statikem byla totiž jeho nosnost snížena na 14 tun. V regionu není jiná náhradní trasa, proto kraj rozhodl právě o instalaci provizoria v Hostinném. Bude tady do konce listopadu, pak má být sneseno a znovu namontováno na jaře 2014," informoval starosta Hostinného Karel Klíma.

Průjezd po mostním provizoriu v Hostinném bude upraven značkou s předností při výjezdu z města. Bude také znemožněno odbočení z Nádražní do ulice Boženy Němcové. „Úplná oprava mostu na potřebnou nosnost bude náročná a není vyloučena ani varianta mostu nového," sdělil starosta Karel Klíma.