Kdyby se krajské volby uskutečnily nyní, zvítězili by 
v nich sociální demokraté. Podle průzkumu agentury Phoenix Research by získali nejvíc hlasů v osmi krajích. Hnutí ANO Andreje Babiše by vyhrálo ve dvou regionech. A po jednom triumfu by si připsali lidovci, komunisté a Starostové pro Liberecký kraj.

Svou budoucnost s výsledky podzimních voleb ostatně spojuje i premiér 
a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Pokud jeho strana získá „dostatečnou" podporu voličů, bude příští rok obhajovat funkci předsedy strany, řekl Hospodářským novinám.

Jak konkrétně si podporu představuje, však neuvedl. Nicméně nyní má sociální demokracie 11 ze 13 hejtmanů. A premiér už dříve podotkl, že by si přál obhájit alespoň sedm z nich.

Jaký výsledek by mohl ohrozit postavení premiéra Bohuslava Sobotky?
Pro jeho kariéru by byla osudná kombinace, kdyby ČSSD stála v řadě krajů mimo vládnoucí koalici, získala pouze několik hejtmanů a nezvládla úspěšné vyjednávání hned v prvních hodinách po vyhlášení výsledků. Kritická zóna je okolo tří hejtmanů a ČSSD v opozici ve velkých a vlivných krajích.

Proč má hnutí ANO podle průzkumu v regionech jen dvě vítězství, když jsou jeho celostátní preference vysoké?
ANO doplácí v regionech na to, že nemá v čele kandidátek všeobecně známé osobnosti, které by dokázaly doplnit Andreje Babiše. Doposud vlastně nepředstavili místní program a svá osobitá řešení. Žijí jen z charismatu Andreje Babiše.

Jaké bude hlavní téma krajských voleb? Celospolečenská témata jako zdravotnictví, situace v policii, uprchlíci. Nebo krajská problematika?
Očekávám, že dominantní 
a voličsky atraktivní témata budou mixem celostátních témat typu reorganizace policie, spor o řešení kvality a fungování zdravotnictví, investic do dopravních staveb a energičnost vlády. A k tomu se bude přidávat krajská spokojenost či nespokojenost s vedením regionu, požadavek na množství a typ investic, spory o míru podpory sociálních, zdravotních a školských služeb. A samozřejmě charisma místních lídrů, zda a jak úspěšně dokáží voličstvo v kraji oslovit. Míra charismatu či necharismatu celorepublikových lídrů na to stačit nebude. To už si začíná uvědomovat i Andrej Babiš.

Ve kterém kraji se dají očekávat nejtěsnější výsledky?
Očekávám je ve Zlínském, Jihomoravském, Karlovarském a Královéhradeckém kraji. Vše se však bude odvíjet od výše účasti voličů 
a od toho, jaké věkové skupiny voličstva budou v jednotlivých regionech dominovat u voleb.

Co způsobuje, že mají někde stále silné pozice komunisté?
KSČM boduje z pevné voličské základny, z toho, že neprochází žádnými zásadními spory, vystupuje nekonfliktně a že v některých krajích už řešila i viditelná 
a pro veřejnost důležitá témata. Velmi jí pomáhá i viditelný hejtman, který úspěšně vede Ústecký kraj.

Očekáváte překvapivé výsledky, nové zajímavé tváře?
Překvapení může nastat 
z „dílny" celostátní či zahraniční politiky. Jakákoliv krize, spor, přepálené šarvátky či nečekaná událost 
v cizině či ze strany živlů mohou zcela „přepsat" vedenou kampaň a nálady voličstva, včetně jejich vůle jít k volbám.

Kdy je nejúčinnější zahájit volební kampaň?
Ideální start kampaně je v závěru srpna, kdy se lidé začnou vracet domů a přivykat si každodenním povinnostem a opětovně více sledovat dění.