Jednoduše se prolomí do profilu existujícího uživatele a jeho tzv. „přátele" na síti, se kterými je poškozený v kontaktu, začne bombardovat s prosbou o zaslání nějaké malé částky, třeba jen 50 korun na dobití kreditu. V závěru však podvodníci okradou dotyčného i o desítky tisíc.

Naposledy se něco podobného stalo mladé ženě z Broumovska. „Uživatelce Facebooku neznámý pachatel prolomil její přístupové heslo na sociální síť, jejím jménem rozeslal jejím přátelům žádosti o malou finanční půjčku a poté, co jeden z nich zareagoval, z jeho účtu odcizil částku 10 tisíc korun," uvedla policejní mluvčí Eva Prachařová.

Podle mladé ženy kdosi neznámý jejím jménem žádal poslat prostřednictvím platby kartou částku 50 korun, údajně jako dobití hráčského kreditu na fortuně. V žádosti byl uveden i podrobný popis, jak platbu kartou uskutečnit – přes konkrétní odkaz. Jeden z jejích známých se chytil a rozhodl se „jí" vypomoci. To ale neměl dělat.

Na podvržené internetové stránky, na něž byla oběť podvodu nevědomky přesměrována, dotyčný ke své škodě vypsal své údaje o platební kartě a účtu. Z něj mu pak podvodníci vzápětí dokázali odčerpat ne padesátikorunu, ale dvěstěkrát tolik…

„Mladá žena sama se o celé transakci se dozvěděla až v okamžiku, kdy jí rozzlobený kamarád volal, co to má znamenat a že chce peníze zpátky," uvedla Prachařová.

Pachatelům je policie na stopě a žádá další podvedené, aby se na ni obrátili.