Podle Kutala je v republice znám výskyt tří vlčích smeček. Kromě Broumovska se vlci pohybují v oblasti Ralska a v Krušných horách. „V zimě byla potvrzena přítomnost vlčího páru v oblasti Šumavy. V dalších lokalitách v Bílých Karpatech a Beskydech je výskyt spíše přechodný. Jedná se o jednotlivá zvířata,“ konkretizoval Miroslav Kutal.

Zatímco Jan Šefc tvrdí, že vlci ztrácejí přirozenou plachost, tak Miroslav Kutal jeho přesvědčení odmítá. „Zatím nemáme důkazy, že by vlci ztráceli plachost. Pohybujeme se na Broumovsku už druhým rokem a neměli jsme to štěstí, že bychom ho pozorovali. Byli jsme v lokalitách opakovaně a jeho přítomnost potvrdili pouze na fotopasti. Jinak nemáme žádnou věrohodnou dokumentaci, podle které by se dalo říci, že by se vlk přibližoval k lidským obydlím. Musíme rozlišovat to co je pravda a co jsou jen domněnky,“ odmítá Kutal.

Na otázku, zda si myslí, že lidé začnou na vlky střílet Jan Šefc odpověděl: „Myslím, že se ta doba blíží. Situace na Broumovsku začíná být neúnosná. Lidé začínají mít strach i o své děti, bojí se chodit na houby, mají strach o svá hospodářská zvířata. Vlci se nebojí přibližovat k obydlím,“ ví ze své zkušenosti.

Farma Jana Šefce chová asi 3200 kusů ovcí. V základním stádě má na 1200 matek na jaře se jim rodí přes 2000 jehňat. „Já bych si přál, aby ti vlci plnili funkci, kterou si přeje i pan Kutal aby byli v přírodě, aby likvidovali přemnožené kopytníky. Pro ně je ale jednodušší, když zajdou k někomu do ohrady a seberou mu tam ovci než aby se honili za srnkou někde v lese. Tady mají švédské stoly, a oni nebudou dle přání Hnutí Duha někde lítat po lese a shánět srnky. Vždy půjdou tam, kde to mají jednodušší,“ je přesvědčen Jan Šefc, a dodává, že chovatelům ovcí nejde o peníze inkasované jako odškodné za roztrhané ovce, ale vadí jim utrpení zvířat o která se starají. „Ovce nechováme pro to, aby ji někde honil vlk. Ten může pracovat dobře někde v lese, ale ne u někoho na zahradě,“ má jasno Šefc, který uvedl příklad ze své zkušenosti, kdy vlci na vletěli mezi 700 ovcí, které měli za tři dny rodit na pastvě. „To je stejné, jako by ženu, která jde do porodnice, honil vrah,“ uvedl příměr Jan Šefc.

Nějaká reálná šance, že chovatelé ovcí a ochránci zvířat najdou společnou řeč se zatím nerýsuje. Doporučení ochranářů, jak zabezpečit svá stáda považuje drtivá většin chovatelů za nepoužitelná.