Epidemie chřipek dosáhla v Pardubickém kraji již nejspíš svého vrcholu, výrazně tento týden přibylo respiračních onemocnění také v hradeckém kraji.

Na 100 tisíc obyvatel nyní podle hygieniků připadají v regionu dvě tisícovky nemocných. Nejhorší je situace na Jičínsku, Trutnovsku, Orlickoústecku a Chrudimsku. K uzavřené většině nemocnic se včera z preventivních přidala i trutnovská a také řada dalších zdravotnických ústavů, například Hamzova léčebna v Luži a několik léčeben dlouhodobě nemocných či domovů důchodců.

Onemocnění postihují všechny věkové skupiny. „Postupně evidujeme větší počet chřipek onemocnění typu A a B, během týdne se jejich výskyt zvýšil o polovinu. Někteří pacienti skončili s komplikacemi v nemocnici, zvláště nejmenší děti do pěti let," uvedla vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Pardubicích Olga Hégrová.

Podle hygieniků se chřipky udrží i v následujícím týdnu, poté ale začne epidemie pomalu odeznívat. Pak totiž v regionu začínají jarní prázdniny, což se ve statistice projeví poklesem. Děti i dospělí jsou o prázdninách méně v kolektivu, kde jim hrozí infekce, a další se navíc často léčí doma, bez návštěvy lékaře.

V Česku má letošní chřipková epidemie za poslední týden na kontě již dvě úmrtí, a to v Praze a Jihočeském kraji. V obou případech se jednalo o starší pacienty s jinou chronickou nemocí.

(kim)