Chřipková epidemie: Nakažených přibývá
Hradecko - Lidí, kteří se nakazili chřipkou, stále přibývá. V celém Královéhradeckém kraji bylo v uplynulých dnech hlášeno 1694 nemocných akutními respiračními infekcemi a chřipkou v přepočtu na 100 000 obyvatel. Krajská hygienická stanice dokonce situaci hodnotí jako „začínající plošnou epidemii". K vyhlášení epidemie chybí už jen krůček.
Uzavřeno návštěvám zůstává stále také několik oddělení Fakultní nemocnice Hradec Králové na všech jednotkách intenzivní péče. Kromě toho lidé nesmí navštěvovat pacienty na interní hematologické klinice, gerontometabolické a interní gastroenterologické klinice.
Nemocnice navíc o víkendu až do odvolání vyhlásila další zákaz návštěv. A to na novorozeneckém oddělení, ortopedické a také plicní klinice.
Všechny nemocnice Pardubického kraje v pondělí kvůli šířícím se chřipkovým onemocněním zakázaly návštěvy. V Chrudimské nemocnici platí zákaz už od 14. ledna, v pondělí se přidaly také ostatní.
„Toto opatření platí až do odvolání pro všechna oddělení všech pěti pracovišť Nemocnice Pardubického kraje," uvedl mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Dušan Korel. Uzavřeny jsou tak nově pro návštěvy Pardubická, Orlickoústecká, Litomyšlská a Svitavská nemocnice.
„Hygienik spojených nemocnic je nechal preventivně uzavřít, protože návštěvy by mohly na oddělení zanést infekční nemoci," vysvětlila vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Pardubicích Olga Hégrová. Nejvíce nemocných je nyní na Chrudimsku a Orlickoústecku.
„Důvodem zákazu návštěv je strmý nárůst chřipkových onemocnění v minulém kalendářním týdnu a nárůst pacientů hospitalizovaných s chřipkou, který svědčí o počínající chřipkové epidemii," uvedl ředitel nemocnic Tomáš Gottvald. Dodal, že toto preventivní opatření bude ukončeno „neprodleně po zlepšení epidemiologické situace".
Hradec zatím lepší
V Královéhradeckém kraji chřipková epidemie tak razantně zatím nenastoupila, pro návštěvy jsou tu zatím proto uzavřené jen dvě nemocnice. K některým oddělením fakultní nemocnice v Hradci, kde platí zákaz už týden, se v pondělí připojila i nemocnice v Jičíně a pod ní spadající v Novém Bydžově.
Na jednotkách intenzivní péče Fakultní nemocnice v Hradci Králové a částech několika klinik platí zákaz návštěv od 27. ledna, o tři dny později se zákaz návštěv rozšířil na novorozenecké oddělení dětské kliniky či plicní kliniku.
Nemocných přibývá
Množství chřipek a respiračních onemocnění je přitom stále na vzestupu a situace se bude ještě zhoršovat.
„Česko je na začátku plošné epidemie chřipky, zasaženy jsou všechny kraje," prohlásil včera hlavní hygienik Vladimír Valenta. Během dvou týdnů očekává další nárůst počtu nemocných a zdravotně oslabeným lidem radí očkování. Národní referenční laboratoř pro chřipku hlásí v celé zemi 27 těžkých průběhů chřipky, čtyři pacienti na ni zemřeli.
Ve východních Čechách je nárůst počtu chřipek za poslední týden dokonce trojnásobný a v Pardubickém kraji už překročil hranici epidemie. Na 100 tisíc obyvatel tady v pátek připadalo 1884 nemocných a předpokládá se další nárůst. Za epidemický práh se považuje 1700 nemocných. V Hradeckém kraji hygienici evidují 1694 nemocných na 100 tisíc, což tedy bylo těsně pod hranicí epidemie. Nemocnost by mohly zmírnit jarní prázdniny.
Loni v Česku epidemie chřipky nebyla, rok předtím byla a z jejího průběhu Valenta soudí, že další nárůst počtu případů potrvá týden až dva.
Má očkování ještě smysl?
• „Určitě bych doporučil očkování zejména oslabeným lidem, kteří trpí nemocemi srdce a cév či dýchacího systému, protože očkování sice nemusí zabránit onemocnění chřipkou, ale může zmírnit její průběh," uvedl hlavní hygienik Vladimír Valenta.
• Někteří epidemiologové už očkování nyní nedoporučují, člověk se totiž může nakazit dřív, než vakcína vytvoří imunitu.
• Epidemii v Česku stejně jako ve většině Evropy vyvolává chřipkový virus H3N2, plošnou epidemii hlásí 12 evropských zemí.
• V chřipkové epidemii obvykle onemocní kolem milionu lidí, stovka zemře na chřipku, 2000 pak na komplikace chronické nemoci, které způsobila chřipka. Obvykle přichází epidemie koncem ledna či na přelomu ledna a února. V tom se letošní sezona neliší od předchozích.