Silničáři absolutně nestíhali. Nutno ovšem podotknout, že logicky. „Sotva jsme prohrnuli jeden úsek, mohli jsme jet znovu, ta práce nebyla za námi vůbec vidět," lamentovali cestáři.

Jakž tak ošetřené byly dopoledne jen státovky, přesto je mezi Trhovou Kamenicí a Chrudimí a rovněž na všech výpadovkách z Hlinska zablokovaly kamiony. Dvanáctikilometrový úsek silnice I/37 na Žďár nad Sázavou kolem Nasavrk byl několik hodin neprůjezdný, pak se jej podařilo uvolnit aspoň kyvadlově. Přívaly sněhu ustávaly až po poledni.

„Do 13 hodin to tady byl skutečně kolaps, všechny výpadovky z města byly ucpané a zasypané byly i ulice ve městě. Teď už je situace mnohem lepší a hlavní silnice už jsou jen mokré," hlásil odpoledne starosta Hlinska Miroslav Krčil.

Nefalšovaná kalamita paralyzovala i Chrudim nebo 
Skuteč. Těžký mokrý sníh se lepil na radlice a lámal větve. Lesáci teprve začínají počítat škody a lidé by si měli dát při cestě do lesů velký pozor.

Ještě v noci na pondělí přitom nebylo nikde po sněhu ani památky. Hlinecko odneslo včerejší přívaly sněhu nejvíc v republice, vydatněji sněžilo už jen v úzkém pásu Vysočiny směrem k Brnu a kolem deseti centimetrů napadlo v okolí Pardubic a Hradce. Jinde byly problémy minimální.

Chrudimsko ochromila kalamita

Východní Čechy - Jen kvůli tomu, že včerejší přívaly sněhu byly lokálně omezené, silničáři nevyhlásili kalamitu. Na Chrudimsku však byla i bez toho.

Například v okolí Hlinska napadlo za dopoledne přes 30 centimetrů nového sněhu a pro kamiony byly některé silnice – včetně státovek - sjízdné pouze se sněhovými řetězy.

Přechodně byla uzavřena silnice I/34 v Hlinsku směrem na Ždírec nebo silnice ze Skutče na Chrudimsku směrem na Chrast. Několik hodin byla zablokovaná státovka z Chrudimě na Žďár nad Sázavou v úseku 12 kilometrů, který se však prakticky nedal objet. Vedlejší silnice totiž cestáři nestíhali udržovat vůbec.

„Nasadili jsme 100 sypačů a stovku traktorů s radlicí. Přesto doporučujeme nákladním autům použít sněhové řetězy," varovali ráno cestáři.

Nehod naštěstí nebylo moc a šlo jen o drobné ťukance, případně uváznutí v příkopech.

„Projeli jsme Hřebečským tunelem a od Zábřehu prší, po sněhu ani stopa… Jen u Pardubic je kalamitka," přisvědčila Irena Čani z Ostravska, která se vracela vlakem z Prahy.

Škody začínají po nečekané nadílce těžkého mokrého sněhu sčítat lesáci a nezastavili se ani technici energetiků.

„Do odpoledne jsme řešili sedm poruch na vedeních vysokého napětí v oblasti Pardubicka a Chrudimska a části Vysočiny. Dispečink zaznamenal i několik krátkodobých výpadků způsobených převážně pády větví obtěžkaných mokrým sněhem do vedení. Situaci komplikuje rozbředlý terén, kdy se naše těžká technika obtížně dostává přímo k poruchám," řekla mluvčí východočeské skupiny ČEZ  Šárka Beránková.

Na Svitavsku se místy vytvářely sněhové jazyky a hlavně vedlejší silnice byly sjízdné pouze s nejvyšší možnou opatrností. Svízelná byla i situace v okolí Poličky.