Pediatři dostali před nedávnem zprávu, že vakcína Boostrix polio, kterou se povinně přeočkovávají deseti až jedenáctileté děti proti záškrtu, tetanu, černému kašli a dětské obrně, momentálně není a zřejmě dalších pár měsíců ani nebude.

Potvrdila to i lékařka a místopředsedkyně České vakcinologické společnosti Hana Cabrnochová. „Není potřeba panikařit. Situace, že občas dojde na trhu k výpadku nějaké vakcíny, se čas od času stává. Vzhledem k tomu, že se jedná o vakcínu, která je určená k přeočkování, tak se neděje nic strašného," informovala lékařka.

Podle Cabrnochové se s tímto očkováním začínalo u dětí ve věku 10 až 11 let v roce 2009, protože se v tomto věku objevoval černý kašel. „Vakcína Boostrix polio současně obsahuje i posilovací dávku proti černému kašli. Avšak od doby zahájení tohoto očkování se nám největší výskyt černého kašle posunul do vyšší kategorie, a to 15 až 19 let. Takže i z toho epidemiologického hlediska pokud děti dostanou vakcínu o něco později, nic se neděje," uklidnila.

Rodiče dětí se především obávají, aby jejich nepřeočkovaná ratolest mohla na letní tábor či jiný prázdninový pobyt. Tam bývá žádoucí, aby bylo očkované především proti tetanu. „Do roku 2009 se proti tetanu očkovaly čtrnáctileté děti. Takže pokud to teď dostanou jedenáctileté, nic se neděje," ujistila Cabrnochová.

Starší mají přednost

Česká vakcinologická společnost s ohledem na dočasný výpadek vakcíny informovala lékaře, aby ze zbylých dávek přednostně očkovali jedenáctileté děti. Původně to totiž vypadalo, že další očkovací dávky budou k dispozici až koncem letošního roku. Situace se ale změnila. „Dodávky vakcíny by měly být obnovené v průběhu června, abychom stihli ještě přeočkovat děti před letními tábory. Další dodávka by měla přijít v září a zbytek v říjnu," sdělila optimisticky lékařka.

Alternativa není

Podle Cabrnochové žádná alternativa tohoto očkování není možná. „Sice se objevilo v médiích, že existuje samostatná vakcína Boostrix a samostatná polio složka (proti obrně), jenže problém toho výpadku je dán právě nedostatkem polio složky na trhu. Ani konkurenční výrobce by nebyl schopný tímto mimořádným řešením výpadek pokrýt. Nehledě na to, že zdravotní pojištění hradí jen jednu jedinou dávku v té kombinované podobě, takže zatím vyčkáme a předpokládáme, že do prázdnin by dodávky měly být obnovené," věří Cabrnochová a dodává, že někteří pediatři si udělali včas zásoby.

Mají zásoby

Mezi ně patří například Pavlína Neumannová z Nového Města nad Metují. „Hned poté, co jsme se informaci dozvěděli, vytvořila sestřička zásobu a vakcín máme nyní tolik, že nám jich na letošní rok schází deset. Myslím, že než se dostaneme do situace, že by nám vakcíny chyběly, jejich dodávka se zase obnoví," věří dětská lékařka a vysvětluje, že i kdyby další zásobu vakcín obdržela až třeba v lednu, děti to nijak neohrozí, jelikož protilátky v těle mají.

Novoměstská pediatrička přiznává, že očekávala dotazy a obavy ze strany rodičů, ale nic takového se zatím neděje. „Běžně se stává, že některé vakcíny dočasně vypadávají, ale rozdíl je v tom, že toto očkování je v povinném očkovacím kalendáři a není ničím nahraditelné – jiná vakcína tohoto typu nemá u nás registraci," dodala.

Praktický lékař pro děti a dorost Lukáš Eimer z Náchoda je také poměrně klidný. „Moc černě to nevidím. V nejbližší době by snad menší dodávka vakcín měla přijít a nějaké zásoby ještě máme. Myslím, že se to vyřeší," věří lékař.

Lékařka Eva Stříteská z Jaroměře potvrdila, že výpadek vakcín trvá už asi měsíc. „Očkovací látku nyní nemůžeme objednat a máme asi jen dvě nebo tři vakcíny," sdělila lékařka s tím, že jak se bude situace dál vyvíjet momentálně netuší.