Zásahová jednotka policie Královéhradeckého kraje je jednou z osmi podobných policejních útvarů, které sídlí na území celého Česka – rozděleny jsou podle bývalých krajů. Ten hradecký má tedy pod palcem Královéhradecký i Pardubický kraj. „Ale zasahujeme po celé republice. Hodně například v Praze," popisuje hradecký velitel. Devátým je útvar rychlého nasazení.
Co vlastně zásahovka dělá?
„Všechno, co se týká té nejzávažnější trestné činnosti. Naši soupeři jsou ti, kteří páchají loupežná přepadení, vraždy, únosy vydírání. Zabývají se obchodem s drogami," vysvětluje velitel. „Například v Německu jsem slyšel, že se pro tohle všechno vžil výraz pouliční terorismus," doplňuje.
Proto jeho jednotka, která má čtyřicet členů, disponuje specialisty: patří mezi ně odstřelovači, psovodi, potápěči, pyrotechnici, vyjednávači. „Občas se o nás povídá, že jsme bojovníci. Ale to se mi nelíbí. My říkáme, že se bojovníci bojej a válečníci válej. Pro mě jsou kluci jednoduše členové týmu," říká velitel.
Terorismus. To by byl úkol pro URNU
Útvar rychlého nasazení (URNA) vs. zásahové jednotky. Jaký je mezi nimi rozdíl? URNA je jedna, zásahovek celkem osm. „My děláme násilnou trestnou činnost, oni všechno v souvislosti s terorismem," vysvětluje velitel hradecké zásahovky.