Předchozí
1 z 2
Další

Ústavní soud ale nařídil, že se musí zpřesnit zákon o EET a dojít k dílčím úpravám: třeba vyloučení rodných čísel na účtenkách či zamezení účtenek u bezhotovostních plateb – typicky e-shopů.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) už dříve pro Deník uvedla, že soudem požadované změny zanese do novely zákona o EET, kterou resort chystal od podzimu 2017. Jak rychle ji sněmovna schválí – a jaké ústupky budou poslanci po menšinovém kabinetu žádat – ale není zřejmé. Schillerová účinnost změn a tedy reálné spuštění 3. a 4. fáze EET odhadla na přelom roku 2018 a 2019.

Proti dalšímu zavádění EET jsou třeba lidovci (kteří pomáhali zákon přijmout). Striktně proti EET je pravicová opozice, výhrady mají i Piráti či SPD.

Spor se povede třeba o návrh, zda z EET vyjmout podnikatele s přiznanou paušální daní. Původní návrh ministerstva financí byl vyjmout z EET všechny do ročního obratu 250 tisíc korun. Nakonec se limit pro vysvobození zvýší na půl milionu, jenže ze Senátu ve stejnou chvíli přijde návrh na zavedení „bezúčtenkového“ limitu při ročním obratu do 750 tisíc, což už je částka, která se nové šéfce státní kasy moc nelíbí. 

Pokud jde o účtenky v hospodách či v obchodech, nic se nemění. Podnikatelé je budou vydávat jako dosud. Nelibost profesních komor s chaosem kolem účtenek je ale zřejmá. „Již v minulosti jsme upozorňovali, že povinnost evidovat platby kartou či prostřednictvím dalších on-line platebních metod je nadbytečná. Naše snaha na úpravu zákona však letos v lednu narazila na zamítnutí Poslaneckou sněmovnou,“ postěžoval si výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci (APEK) Jan Vetyška.

Podle Hospodářské komory ČR je sporné, jaký efekt budou mít účtenky u drobných řemeslníků. Trvá proto minimálně na osvobození podnikatelů podle obratu. „Vždy jsme také při jednáních se zástupci státu považovali za samozřejmé, že by podnikatelé s malým obratem měli být z EET vyňati celkově,“ uvedl Miroslav Diro z HK ČR.

A co dalšího ještě můžeme čekat? 

Vodní slalomáři se před mistrovstvím Evropy v Troji poperou o nominaci. Pak by měli bojovat o medaile

Už víte, kam vyrazíte začátkem června? Pokud jste fanoušky napínavé sportovní podívané, nabízí se mistrovství Evropy ve vodním slalomu v pražské Troji. Úspěšná česká disciplína bude mít v sestavě několik horkých želízek.

Šampionát má po organizační stránce na starosti, podobně jako předchozí velké mezinárodní akce, Jiří Rohan, šéf vodního slalomu v USK Praha, který se ujal ředitelské funkce. „Mám za sebou třináct Světových pohárů a dvě mistrovství světa. Evropa se v Troji koná poprvé. Nemá tak dlouhou historii,“ přibližuje pražskou premiéru.

PRSKAVEC A HRADILEK O JEDINÉ VOLNÉ MÍSTO

Vodní slalom je pro Čechy úspěšným sportem, a tak se ve dnech 1.–3. června dají očekávat medaile. Už teď se diváci mohou těšit na předem nominované závodníky – úřadujícího mistra světa v kajaku Ondřeje Tunku, držitele stříbra ve stejné disciplíně a vítěze loňského Světového poháru Víta Přindiše a kanoistickou vicemistryni světa Terezu Fišerovou.

O dalších místech se bude rozhodovat v nominačních závodech. Pikantní situace nastane v kajaku, kde bude ve hře poslední volná pozice, a o ni si to pravděpodobně rozdají slalomářské hvězdy Jiří Prskavec a Vavřinec Hradilek. „Ať už si další místa vyjede kdokoli, šance na medaile určitě máme.“

V programu ME bude chybět disciplína kajak kros, která se jezdí při Světových pohárech a Hradilek se v ní stal na podzim mistrem světa. Evropská federace je však konzervativnější, kajak kros zatím neuznává a v Praze se nepojede stejně jako obnovená kategorie C2 mix.

BEZ VELKÉ TRIBUNY

Podmínky v Troji jsou dané. Příliš změn se oproti dřívějším slalomářským závodům nedá udělat, ale Jiří Rohan se nenechá odradit. „Mám heslo – každý rok něco vymyslet a přidat. A tak to bude i tentokrát. Konkrétní však v této chvíli ještě nebudu,“ pokračuje. „Upustili jsme ale od vybudování velké mobilní tribuny, která u kanálu stála při mistrovství světa v roce 2013. Důvodem je složité získávání stavebního povolení. Divácké prostory budou zhruba jako při Světových pohárech, chceme ale přidat malé tribunky.“

Rohana jako hlavního organizátora nejvíc pálí financování podniku, jehož rozpočet je devět a půl milionu korun. „Nedávno jsme vyplňovali žádost o dotaci. Od ministerstva školství potřebujeme získat čtyři miliony. Otázkou však je, kolik peněz dostaneme,“ říká.

I když existují konkrétní plány na výstavbu nového trojského kanálu, nadcházející šampionát se ještě uskuteční ve stávajících podmínkách. Podle Jiřího Rohana se však blíží doba, kdy by se v Troji mohlo začít stavět.

„Opticky to není vidět, ale došlo k posunu. Loni se podařilo magistrátu vykoupit čtyři pozemky, na nichž má nový areál stát. Stále ale ještě chybí dva nebo tři vyřešit. Letos bychom chtěli na ČVUT postavit funkční model slalomové dráhy, a když půjde všechno podle plánu, mohlo by se ke konci roku 2019 začít stavět,“ věří.

SPADLÁ LÁVKA NEBUDE MÍT NA ŠAMPIONÁT VLIV

Začátkem prosince se v blízkosti slalomářského kanálu zřítila Trojská lávka, ale havárie by podle ředitele nemělo fanoušky odradit.

„Samozřejmě, že se k nám po ní ze Stromovky a přes Císařský ostrov chodilo, ale už tam začal fungovat přívoz a později má vzniknout pontonový most. Pak existuje varianta dojít ke kanálu po Trojském mostě. Největší vliv na diváckou návštěvu ale bude mít počasí a předchozí kvalitní výsledky českých reprezentantů,“ dodává čtyřiapadesátiletý Rohan.

Konec amalgámu

lasické stříbrné plomby nahradí u dětí nebo těhotných a kojících žen speciální bílý cement. Evropský parlament totiž omezil používání amalgámu kvůli obsahu rtuti. Je podle něj škodlivý pro životní prostředí. Pojišťovny proto začnou dětem a těhotným ženám hradit skloionomerní cement, tedy jednu z variant tzv. bílé plomby.

Blízcí těžce nemocných mají nárok na placené volno

Lidé, kteří se chtějí postarat o svého nemocného příbuzného, budou mít nově nárok na tříměsíční placené volno. Zaměstnavatel bude moci odmítnout poskytnutí volna pouze z vážných provozních důvodů. Nemocný příbuzný navíc bude muset předtím strávit aspoň týden v nemocnici. Ošetřovné se bude vyplácet z nemocenského pojištění – a to ve výši 60 procent základu příjmu. S pacientem může zůstat doma manžel, registrovaný partner či druh žijící ve společné domácnosti. Na placené volno mají nárok i příbuzní v přímé linii.

Poprvé s Islandem a Panamou. Svět čeká fotbalový bál v Rusku

Dvanáct stadionů, hvězdy jako Lionel Messi nebo Cristiano Ronaldo… Dlouhá fotbalová sezona bude v červnu pokračovat: do Ruska se sjedou ty nejlepší národní výběry, aby tu bojovaly o světový titul. Favoritem je Německo, o trofeji sní rovněž Brazílie či Argentina. Turnaje, jenž začne 14. června, se kromě českého týmu neúčastní ani výběry, s nimiž se počítalo – kvalifikací neprošly třeba Itálie a Spojené státy. Naopak poprvé si cennou vstupenku na fotbalový bál zajistily Panama a Island.

Tančírna i Plechový bubínek

V roce, kdy si připomínáme sto let od založení samostatného Československa, připravilo pražské Divadlo ABC hudební férii Tančírna 1918–2018 (premiéra 9. června), která diváky provede moderními dějinami našeho národa. Rámec příběhu je inspirován filmem Ettora Scoly, obsah je ale přizpůsoben českému prostředí. Jiné divadlo – Na zábradlí – uvede Plechový bubínek (1. června) Güntera Grasse. Příběh Oskara Matzeratha, který se natolik bránil účasti ve světě dospělých, že odmítl vyrůst, je i strhujícím portrétem Evropy 20. století.

Do Prahy zavítá Ozzy Osbourne, Iron Maiden i Chemical Brothers

Červen je ve znamení dvou pražských festivalů: od 22. do 24. června United Island of Prague a 23. až 24. června Prague Metronome Festivalu. První představí méně známou muziku, Metronome již odkryl část  svého programu i Chemical Brothers, Johna Calea nebo Davida Byrneho. Metalové fanoušky zase potěší 13. června Ozzy Osbourne a 20. června Iron Maiden, oboje na letišti v Letňanech.

Dinosauři znovu v akci

V kinech se opět budete moci bát. Na plátna se vrátí dinosauři z Jurského parku, tentokrát ve snímku nazvaném Jurský svět: Zánik říše. Do role hlavního bojovníka s nebezpečnou pravěkou zvěří se vrací Chris Pratt, který ji již porazil v roce 2015. Foto: Cinemart