Předchozí
1 z 2
Další

Další nové hrdiny pozná veřejnost už v únoru. Zimní svátek pod pěti kruhy hostí Jižní Korea. Lyžaři zamíří na ostré svahy hory se jménem Gariwangsan, hokejisté zase budou hrát kousek od moře v Gangneungu. A základnou pro vše je Pchjongčchang. Nakupte vlajky, připravte si hlasivky. Vše odstartuje 9. února.

Ovšem je tu jedno ale – počítejte s brzkým vstáváním. Vzhledem k destinaci je nabíledni, že řada disciplín proběhne v noci českého času. Školáci pláčou, ani v hospodách nejásají.

Dobrá zpráva: biatlon či hokej uvidíte až ráno a dopoledne. Stejně tak skoky na lyžích.

Pokud se ještě teď najde nadšenec, jenž by chtěl své idoly vidět zblízka a ne jen v televizi – může. Vstupenky jsou pořád k mání, stojí kolem tří tisíc korun (to je při cenách letenek a hotelů zanedbatelná částka).

Škoda. Málokdo si na to vzpomene, ale olympiáda mohla být kousek od českých hranic. Vzpomínáte? Po zimní olympiádě prahl Mnichov. Jenže volbu v roce 2011 prohrál. Němce to může mrzet dvojnásob. Právě oni jsou totiž největší současnou velmocí zimních sportů. Dokazují to i poslední odhady expertů ve „hře“ jménem věštění.

V tradičních analýzách vychází Německo jako vítěz medailového pořadí.

V předpovědi „virtual medal table“ je Německo první se čtyřiceti cennými kovy – z druhého místa by se radovalo Norsko, až třetí jsou Spojené státy.

Asi vás zajímá, jak tyhle  prognózy vycházejí pro Česko. Odpověď zní: celkem dobře. Tuzemští sportovci by se do vlasti měli vrátit s osmi medailemi (čtyři zlata, dvě stříbra, dva bronzy), což by znamenalo historický počin a jedenáctou příčku
v hodnocení národů.

Největší české nadějeZdroj: DENÍK

Může to dopadnout úplně jinak. Kdo ví, jak si povedou hokejisté na turnaji, kde se neobjeví hvězdy z NHL? Kdo ví, co bude s biatlonisty…

Mimochodem, právě v biatlonu mají Němci posbírat nejvíce medailí (10).

Jenže všechny předpovědi narážejí na velký problém. Co bude s Ruskem?

Řada „čistých“ sportovců dostane zelenou – to už je dané (a Moskva žádný bojkot nechystá). Leč nominace zůstává po dopingové aféře dál zahalena tajemstvím. Stejně tak Pchjongčchang  netuší, jak se k akci s pěti kruhy postaví Pchjongjang. Přijedou na olympiádu sousedé hrozící atomovými zbraněmi? Únor bude napínavý. Do slavnostního zahájení zbývá 38 dní.

A co dalšího nás ještě čeká?

Začne boj o konečnou podobu nového územního plánu Prahy. Budovám přísněji vymezí jejich výšku

Metropolitní plán čeká další bitva. K chystanému územnímu plánu Prahy se začnou vyjadřovat městské části, úřady, odborné instituce i samotní občané. Podle stavebního zákona totiž koncem února začne proces projednávání, jemuž předcházelo zveřejnění poslední verze návrhu Metropolitního plánu na konci loňského listopadu.

Projednávání bude trvat několik let, a to v závislosti na množství podaných připomínek. Očekává se, že jich budou tisíce. Všechny připomínky bude řešit pražský magistrát ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje (IPR) a na jejich základě pak odbor územního rozvoje dokument upraví. Finální návrh plánu pak bude schvalovat zastupitelstvo. Podle čerstvé novely stavebního zákona musí Metropolitní plán začít platit nejpozději 1. ledna 2023.

„Pro nás je Metropolitní plán dokumentem, v němž je tím nejkomplexnějším způsobem vyjádřena vize rozvoje Prahy na příští desetiletí. Je to rámec pro další dílčí plány a projekty, kterými se zabývá IPR, ale i mnoho dalších městských institucí,“ říká ředitel IPR Ondřej Boháč. Jak dodává, plán neřeší detaily jednotlivých parcel či ulic, ale jde o koncepci celého města o téměř 500 kilometrech čtverečních. Na druhé straně, třeba někteří developeři návrhu vytýkají nejednoznačnost.

„Jiní mu zase vyčítají přeregulovanost. Je pravda, že Metropolitní plán bude mnohem volněji určovat funkční využití, tedy to, co se na kterém místě smí či nesmí stavět. Je ale výrazně přísnější a určitější v tom, jak objemná a vysoká smí nová budova být, jak se vztahuje k veřejnému prostranství, jak má vypadat parter. Podle mého názoru dává stavebníkům jasnější vodítka než dosavadní územní plán,“ reaguje Boháč. Metropolitní plán oproti současnému územnímu plánu upustí od specifického určování funkčního využití území. Pouze má určit, jakou maximální zátěž konkrétní území unese, a výstavba
s nižší zátěží bude možná automaticky.

STAVĚT SE MÁ NA MÍSTĚ BÝVALÝCH TOVÁREN

Mezi hlavní deklarované cíle Metropolitního plánu patří zamezit rozšiřování zástavby do krajiny na periferii. Namísto toho prosazuje, aby se nové bytové domy i komerční budovy stavěly v transformačních územích – na místě starých průmyslových areálů nebo už nepoužívaných nádraží. Plán také zahrnuje novou výškovou regulaci zástavby, přičemž počítá s tím, že výškové budovy bude povoleno stavět ve 13 lokalitách od Jižního Města, přes Pankrác a Žižkov, až po Holešovice a Vysočany. Metropolitní plán vzniká už od roku 2012 a původně měl být hotový do roku 2020.

Jiří Menzel oslaví narozeniny

Držitel Oscara za Ostře sledované vlaky a tvůrce populárních adaptací knih Bohumila Hrabala Jiří Menzel oslaví 23. února 80. narozeniny. Gratulujeme a zároveň přejeme, aby režisér překonal aktuální složité zdravotní potíže. Posledním Menzelovým hotovým filmem byli Donšajni z roku 2013.

ČSSD volí nové vedení

Sociální demokraté se po loňském volebním debaklu těžko drápou ze dna. Na sjezd do Hradce Králové se sjedou 18. února, aby si ujasnili priority a také zvolili nové vedení. Do předsednického křesla se nikomu dvakrát nechce. Zatím se rýsují dva kandidáti, Milan Chovanec a Jan Hamáček. Především druhý z nich by mohl sehrát klíčovou roli při jednání o toleranci Babišovy vlády, možná i koaliční spolupráci. Tu preferuje prezident Miloš Zeman, který právě na únor směruje druhý pokus premiéra  Babiše o získání důvěry.

Od Nagana uplyne dvacet let

Přesně dvacet let uplyne 22. února od nejslavnějšího okamžiku v dějinách tuzemského hokeje. Ten den v roce 1998 triumfoval český tým ve finále olympijského turnaje v Naganu nad Ruskem. Je trochu paradoxní, že právě tohle kulaté výročí „turnaje století“ si zámořská NHL vybrala k tomu, aby z účasti na olympiádách vycouvala. Během února tak nejlepší hokejová liga světa nepřeruší program a úroveň (i sledovanost) klání v Pchjongčchangu tím utrpí.

Zdroj: Youtube

Poslední Švankmajerův film?

Jan Budař, Jaromír Dulava, Jiří Lábus či Norbert Lichý se objeví v chystané novince proslulého animátora a režiséra Jana Švankmajera. Snímek nazvaný Hmyz vzniká i díky podpoře tvůrcových fanoušků prostřednictvím internetového financování. Do českých kin film vstoupí 19. února. Ještě předtím se snímek objeví na prestižním mezinárodním festivalu v Rotterdamu. Bez ohledu na úspěch snímku Jan Švankmajer otevřeně mluví o tom, že Hmyz bude jeho poslední celovečerní film. Jde o příliš náročný proces.

Brno potěší Animals, v Praze se představí TOTO nebo alt-J

Potřetí přijede 4. února do Česka britský indie rockový kvartet alt-J. Legenda 60. let Animals zavítá 24. února do brněnského Sono centra. K jejich nejslavnějším hitům patří The House of the Rising Sun nebo Don't Let Me Be Misunderstood. Do Fora Karlín 27. února přijede americká rocková skupina TOTO, jež se nejvíce proslavila hity Africa, Hold the Line nebo Rosanna.

70 let od převratu

Na konci února si lidé připomínají oběti únorového puče v roce 1948. Ten je dnes vnímán jako přechod od vnějškové demokracie k totalitě, připojení k sovětskému mocenskému bloku a počátek útlaku obyvatelstva. Nástup tehdejší vlády vedl k politickým procesům, věznění a emigracím.