Předchozí
1 z 2
Další

Pravidla pro jejich činnost totiž určuje pět ministerstev (zdravotnictví, vnitro, pro místní rozvoj, školství, práce a sociálních věcí), což je pro provozovatele neúnosná administrativní zátěž.

Velkou výzvou pro nové vedení resortu je společné vzdělávání. „V rámci možného je třeba provést věcnou a finanční revizi inkluzivního vzdělávání. Hledejme, jak to udělat, aby se věci netlačily silou, aby společné vzdělávání bylo tam, kde jsou na ně podmínky, například v každé třetí nebo páté škole, ale nic nerušme, zpátky to vrátit nejde,“ řekl v den svého jmenování Deníku ministr školství Robert Plaga (ANO). Vzhledem k tomu, že na ministerstvu působil v roli náměstka poslední tři roky, ví, že realita a politické výkřiky jsou odlišné disciplíny.

FAKTA O INKLUZI

Zákon i vyhláška například výslovně uvádějí, že žádoucí formou je sice vzdělávání v běžné škole, nicméně rozhodující je žádost rodičů. „Novela pouze rozšiřuje svobodu volby rodiče, nově nutně podloženou odborným doporučením poradenského zařízení a nárokem na finance na podporu dítěte v běžných školách,“ říká k tomu bývalý šéf resortu Stanislav Štech. V nich přibylo jen žáků se závažnějšími vývojovými poruchami učení a chování, které vůbec nesouvisejí s intelektem.

Joachim Dvořák z nakladatelství Labyrint a redakce Rakety poskytl 12. prosince v Praze rozhovor Deníku.
Joachim Dvořák: Společnost se omezila na to, že smysl všeho se musí dát spočítat

Od září 2016 do září 2017 přešlo ze speciálních do běžných škol 1138 žáků (o 411 méně), naopak opačným směrem 2455 žáků (o 243 více). Úprk do běžných škol se tedy nekonal. Do konce loňského roku stála proinkluzivní opatření 2,5 miliardy korun, z nichž ovšem část neoprávněně ukrojily speciální školy. Letos by měla vyjít na čtyři miliardy, které se zřejmě budou hledat i v rozpočtových rezervách krajů.

Za vlády hnutí ANO si nepohorší vysoké školy. Pro letošek získaly jen tři miliardy místo slibovaných čtyř a půl. Přitom právě terciární vzdělávání čekají po dlouhé době rušné roky. Většina univerzit bude žádat o institucionální akreditaci u nového Národního akreditačního úřadu. Pokud ji získají, budou mít daleko větší svobodu při sestavování obsahu i formy studia, ale také větší odpovědnost.

MATEMATIKA ZA ROHEM

Středoškoláci se musí připravit na větší porci matematiky, což je příprava na státní maturitu z matematiky, která se poprvé uskuteční za tři, respektive čtyři  roky. Diskuse o výuce tohoto předmětu by možná měla začít zamyšlením nad jednotnými přijímacími zkouškami na střední školy, o nichž ředitel Cermatu Jiří Zíka Deníku řekl: „Jejich loňská premiéra ukázala, že do maturitních oborů jsou přijímáni i ti, kteří přijímací zkoušky nezvládnou ani na čtyřky, dokonce i na gymnázia se dostali žáci, kteří dosáhli v testech na pouhé 4 body (úspěšnost 8 procent). Pokud žák po devíti letech povinné školní docházky nezíská u přijímacích zkoušek z matematiky alespoň 10 bodů, je velmi pravděpodobné, že bude mít s matematikou problémy i nadále.“

Krakonoš.
Děti rozhodly: Která pohádková bytost by měla vládnout české zemi?

A na co dalšího se ještě můžeme těšit?

Budova Národního muzea se zaskví v novém hávu

Premiérová výstava po rekonstrukci bude věnovaná 100. výročí vzniku Československa. Předměty do této expozice hledá Národní muzeum i přes internetovou výzvu mezi rodinným dědictvím Čechů.

Znovuotevření první části opraveného muzea zároveň připadá na rok dvoustého výročí jeho založení. Původně se ale měla instituce otevírat už v roce 2016. Zdržení způsobila náročnost prací i tendr na zhotovitele.

„Nejprve dlouhou dobu trvalo, než vláda schválila výběrové řízení na rekonstrukci, a následně jsme se museli vypořádat s různými stížnostmi od neúspěšných firem. To nás ve výsledku stálo zhruba rok,“ zdůvodnil opoždění generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

DRUHÁ ČÁST MUZEA SE OTEVŘE PŘÍŠTÍ ROK

Požár střechy během rekonstrukce v roce 2016 naštěstí velké škody nenapáchal. S otevřením druhé části muzea se stálými přírodovědnými a historickými sbírkami počítá jeho vedení v polovině příštího roku. 

„Návratu do života“ by se měla do konce roku výrazně přiblížit i nedaleká budova Státní opery. Neoklasicistní dům z konce 19. století dostává novou fasádu, rozvody, šatny i sociální zázemí. Opravuje se také jeviště.

Rozhovor na konci týdne s etnoložkou Janou Polákovou.
Etnoložka Jana Poláková: Cizinci obdivují české pohádky a cukroví

„Kontrolu nad rekonstrukcí Státní opery provedla první sólistka Baletu Národního divadla Alina Nanu. Svoji šatnu sice nenašla, ale i tak neodolala a rozcvičila se na rozbouraném jevišti,“ informovalo v prosinci na svém webu Národní divadlo. Otevření operního domu po jeho restaurování a modernizaci jeho vybavení přijde na necelou miliardu korun.

NOVÉ DOMY V METROPOLI

V průběhu letošního roku by se měly také zaplnit lidmi kanceláře ve zbrusu novém paláci na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice. 

Budova za půldruhé miliardy korun s osmi patry nad zemí a čtyřmi pod zemí dostala název Drn kvůli střešní terase se zelení. Ta obklopuje i balkóny v jednotlivých patrech. Stavba je spojená s nově opraveným Schönkirchovským palácem.

Ještě o něco nákladnější kancelářský komplex vznikne po kontroverzní demolici v proluce mezi Václavským náměstím a Opletalovou ulicí. Stavba má začít letos a trvat zhruba dva roky.

Do nového stometrového mrakodrapu V Tower na Pankráci od architekta Radana Hubičky se už brzy nastěhují první obyvatelé tamních luxusních bytů.

Podle investora, který dům se dvěma věžemi za přibližně tři miliardy korun zaplatil, už je prodáno přes 80 procent bytů s výhledem „na celou Prahu“. Cena jedné bytové jednotky jde do desítek milionů korun.

Atletická smetánka v Ostravě

Příští rok uvidí fanoušci na stadionu ve Vítkovicích dvě obří atletické akce. Kromě tradiční Zlaté tretry totiž Česko přivítá hvězdy ještě v září na soutěži týmů (tzv. Kontinentální pohár atletů). Veřejnosti by se měla představit také Barbora Špotáková.

Hlavy států G20 u jednacího stolu. Poprvé v Jižní Americe

V argentinském Buenos Aires se uskuteční další setkání velkých světových ekonomik G20. Skupina ministrů financí a guvernérů bank devatenácti zemí s Evropskou unií jako dvacátým členem pořádá summity od roku 2008, kdy vypukla světová finanční krize. Cílem je zvýšit mezinárodní hospodářskou spolupráci. Třináctý summit pod taktovkou současného šéfa G20, prezidenta Argentiny Mauricia Macriho, bude zároveň prvním na území Jižní Ameriky.

Mnichovská dohoda. Den, kdy Československo přišlo o Sudety

Na postoupení československých pohraničních oblastí Sudet nacistickému Německu se 30. září 1938 dohodli v Mnichově představitelé čtyř zemí: Neville Chamberlain za Velkou Británii, Édouard Daladier za Francii, Benito Mussolini za Itálii a za Německou říši Adolf Hitler. Mnichovská dohoda – podle mnohých zrada – vedla k perzekuci německých antifašistů a Židů. Češi byli z pohraničí vyhnáni a ti, kdo zůstali, přišli o svá práva.

Po více než dvaceti letech se do Prahy vrátí muzikál Vlasy

Muzikálovou premiérou pražského Divadla Kalich bude světová legenda Hair/Vlasy autorské trojice James Rado, Gerome Ragni a Galt MacDermot. Producent Michal Kocourek svěřil režii a výpravu Šimonu Cabanovi, choreografii Petře Parvoničové, pěvecké nastudování Lubovi Dolnému. Vlasy se v Praze hrály v Pyramidě, dnešní GoJa Music Hall, v roce 1996. (gk)

Dva hudební bonusy: Dvořákova Praha a Struny podzimu

Ke slovu se znovu dostanou dva renomované hudební festivaly. Přehlídka Dvořákova Praha, jejím tématem je propagace života a díla Antonína Dvořáka a každoročně začíná 8. září v den výročí jeho narození. A Struny podzimu oslovující svou dramaturgicky rozmáchlou koncepcí široký okruh publika a vytvářející prostor pro setkávání tradičních milovníků klasické hudby, jazzofilů i fanoušků world music.

Vinobraní opět v Praze

Tradiční ochutnávku dobrých i speciálních vín s kulturním doprovodem nabídne druhý a třetí zářijový víkend hned několik pražských čtvrtí. Mimo jiné Břevnov, Vinohrady, Troja nebo Prosek. 

Ilustrační snímek. Některé děti asistenty potřebují
Zákon o inkluzi ušetří miliardu. Sníží se počet asistentů ve třídě