Nejen na severu či východu republiky, ale i v Královéhradeckém kraji se nacházejí místa, kam se běžní obyvatelé zdráhají nebo někde dokonce obávají vypravit. Jedná se o vyloučené lokality. Ze statistik ministerstva pro místní rozvoj vyplývá, že největší problém s vyloučenými lokalitami je v Kostelci nad Orlicí.

Na seznamu se však objevuje i Rychnov nad Kněžnou, Králova Lhota, České Meziříčí, Ledce, Smiřice, Černilov, Dohalice, Nový Bydžov a pochopitelně i Hradec Králové. V kraji potom dominuje Broumov a Jaroměř.

Zpustošené a rozpadající se domy jsou častým problémem sociálně vyloučených lokalit. O tom, že situace je aktuální, svědčí i fakt, že v letošním roce se oproti loňsku sešlo na ministerstvu pro místní rozvoj podstatně více žádostí o dotace o podporu na demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách.

Seznam přijatých žádostí před pár dny ministerstvo zveřejnilo a v dohledné době se má rozhodnout o konkrétním přerozdělení finančních prostředků.

Na Rychnovsku podle ministerstva vévodí Kostelec nad Orlicí. Řečí čísel by na jeho území mělo žít mezi 101 – 150 obyvatel ve vyloučených lokalitách.

To je oproti okresnímu Rychnovu nad Kněžnou téměř dvojnásobný počet.

Statistiky
- V okrese Hradec Králové se sociálně vyloučené lokality vyskytují v obcích: Černilov, Dohalice a Ledce, kde čísla v každé z nich uvádějí 26 - 50 lidí žijících v problematickém místě. V Novém Bydžově se pak tíživá situace týká 51 - 75 obyvatel a v Hradci Králové 151 - 200 obyvatel.
- V okrese Rychnov nad Kněžnou vévodí Kostelec n. Orl. s číslem 101 - 150 následovaný Rychnovem a Českým Meziříčím.
- Z krajského pohledu pak vyčnívají s čísly 551 - 600 Broumov a Jaroměř.

Přestože podle statistik se má v Kostelci jednat o jednu lokalitu, problémových míst je více. „V Kostelci tady problémové objekty máme. Nebudí to příjemný pohled na město," uvedl velitel kosteleckých strážníků Petr Černohorský s tím, že problém je ze strany městské policie a správy majetku města vnímán a v rámci možností je vyvíjen i příslušný tlak.

V nedávné době byl například v centru pozornosti problematický dům, jehož obyvatelé se neostýchali pokládat řeku za místo, kam mohou bezostyšně vyhazovat odpad všeho druhu.

„V současné době se to celkem uklidnilo, uvidíme, co nám přinese jarní období," dodal velitel strážníků.

Podle jeho slov pár lokalit, které by mohly splňovat kategorii sociálně vyloučené, v Kostelci evidují více.

Jelikož jsou daná místa trnem v oku místním, ale zároveň i celkový ožehavým tématem, je přístup strážníků umírněnější. Represe totiž, i kvůli těžkému dohledání majitelů lokalit, příliš nepomáhají.

„Když zhodnotím loňských rok, tak ho musím zhodnotit kladně. Pochopitelně se vyskytly nějaké problémy, ale nebylo jich až tolik. Přikládám to k dobré činnosti strážníků. Ti se skutečně pohybují v terénu, a prevence tak funguje," ohlédl se za loňským rokem Černohorský.

V samotném rychnovském okrese pak podle Ministerstva pro místní rozvoj ČR Kostelec doplňují Rychnov nad Kněžnou s 51 až 75 obyvateli žijících v sociálně izolovaných podmínkách a se stejným počtem i České Meziříčí.