Zeman ve svém projevu straně popřál, aby se dokázala dostat ze sedmi procent na takové číslo, aby se jí opět otevřely dveře do Strakovy akademie. Vyzdvihl také regionální úspěšné politiky strany, která si jich však podle něj příliš neváží. Stejně tak pochválil stranu za to, že vstoupila do vlády s hnutím ANO. 

Funkci předsedy strany obhájil Jan Hamáček. Na poslední chvíli se do volby předsedy ČSSD přihlásil i pardubický sociální demokrat Jaromír Landsman. Nakonec se však ukázalo, že kandidovat nemůže, protože nesplňuje podmínku doby členství ve straně. 

Hamáček si mimo jiné stojí za tím, že vstup do vlády s hnutím ANO se vyplatil. Zároveň také straníky vyzval k modernizaci stanov, například aby vedení strany bylo zeštíhleno a aby se stranická komunikace změnila na elektronickou. 

Na sjezdu chce Hamáček otevřít rovněž debatu o směřování ČSSD, strana se musí podle něho nachystat na změny ve společnosti, jako jsou robotizace a digitalizace. Součástí cílů ČSSD bude v této souvislosti podle něho také zkrácení pracovní doby. ČSSD bude podle Hamáčka prosazovat, aby se v prvním kroku ještě v nynějším volebním období zkrátila o půl hodiny týdně.

Ve svém nominačním projevu Hamáček pohrozil odchodem ČSSD z menšinové vlády s ANO, a to ve chvíli, kdy by se hnutí vedené Andrejem Babišem začalo sbližovat s pravicí. 

Na sjezdu ČSSD představí také hlavní téma pro květnové volby do Evropského parlamentu. Před delegáty vystoupí straničtí kandidáti. Hamáček uvedl, že by pokládal za "adekvátní", pokud by strana ve volbách dosáhla zisku asi osmi procent hlasů, jak ji nyní přisuzují některé průzkumy.

Další sjezd? Ne

Rezervovaně se Hamáček staví k hlasům, aby ČSSD svolala letos další sjezd, pokud by v evropských volbách propadla. "Pokud někdo chce svolávat mimořádný sjezd dva měsíce poté, co proběhne sjezd řádný, právo na to má. Otázka je, co by sjezd řešil," uvedl. Podotkl, že pokud někdo má "zázračný recept", který zajistí ČSSD do několika měsíců 30 procent hlasů, může jej sdělit delegátům nynějšího sjezdu. "Nic takového jsem nezaznamenal," dodal.

Ve vedení ČSSD by Hamáček chtěl ministry i komunální a regionální politiky. Pochválil spolupráci s Romanem Onderkou, který by měl být jediným kandidátem na prvního místopředsedu. Do vedení chce Hamáček ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Zmínil však i další jména. Jednalo se o ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou, místopředsedu Sněmovny Tomáše Hanzela a starostu Nového Města na Moravě Michala Šmardu. "Výběr je relativně široký a delegáti rozhodnou," uvedl Hamáček.