Šampaňským pokřtili „Julču“ krajský ředitel Hasičského záchranného sboru, brigádní generál František Mencl, a starosta obce Aleš Maloch. Ten zároveň předal hasičům z nedaleké Horní Olešnice-Ždírnice za symbolickou jednu korunu cisternu, která dosud sloužila arnultovickým požárníkům. Ačkoliv ji v Karose Vysoké Mýto vyrobili již v 1976, hasiči ze Ždírnice ji uvítali.

„Pomůže nám dost, znamená pro nás velký posun dopředu. Kromě vozíku se stříkačkou jsme žádné vybavení neměli, tahali jsme vše traktorem,“ děkoval velitel tamní požární jednotky Petr Jarý. „Kolegové se o ni starali krásně, proto je v dobrém stavu. Potřebovali bychom, aby nám taky dlouho vydržela. Aspoň dvacet let. Pak už to bude rarita,“ dodal s úsměvem.

Jedenačtyřicetiletá hasičská liazka zasahovala například u požáru lesa na Sovím vrchu, požáru sila v místním statku, dvou požárů ve fabrice Rubena (dnešní Avon). Naposledy vyrazila do akce v prosinci loňského roku, když hořela chalupa v Javorníku. Nejdelší trasu podnikla na soutěž do Břeclavi. V roce 2004 byla zařazena do integrovaného záchranného systému jako výjezdové vozidlo.

„Pořízení požárního vozidla je pro naši obec finančně nedostupné, proto jsme rádi, že jsme dostali k dispozici cisternu od kolegů z Rudníku. Přestože je starší, tak nám bude sloužit dobře,“ ocenila starostka Horní Olešnice Marcela Linková. „I kdyby vyjela jednou za deset let a pomohla, tak se vyplatí,“ poznamenal Petr Jarý. Ve Ždírnici se jistě představí při tradičních požárních závodech O pohár starosty, které se tam pořádají pravidelně v září.

„Je to ukázka meziobecní spolupráce v praxi. Řešili jsme, co se s dosavadní cisternou, proto jsme uvítali nápad velitele našich hasičů, abychom ji věnovali kolegům do Ždírnice, kteří jako malá obec nejsou schopni dosáhnout na dotaci na požární vozidlo. Naši hasiči jsou rádi, že se s ní budou i nadále potkávat na soutěžích a při zásazích,“ řekl starosta Rudníku Aleš Maloch.

Nová hasičská cisterna značky Tatra, pojmenovaná Julča, má objem vodní nádrže 4000 litrů. Stála 6,3 milionu korun. Obec Rudník do investovala bezmála čtyři miliony, dva a půl milionu korun na ni získala z dotace Ministerstva vnitra, další dotační prostředky se ještě pokusí získat. Hasičům ještě pořídí dopravní vůz, transit pro devět osob. „Na něj dostaneme dotaci ve výši 75 procent celkové ceny,“ upřesnil starosta.

Rudník má dva sbory dobrovolných hasičů, v Arnultovicích a Javorníku. „Oba fungují vedle požárních zásahů hlavně jako technická pomoc, při úklidu v obci, čištění příkopů, kácení stromů, organizování kulturních akcí. Klíčová byla jejich pomoc při povodních,“ uvedl Aleš Maloch.