Cyklisté mohou pomalu začít leštit bicykly a jakmile se oteplí, vyrazit na vyjížďku. Před nedávnem byla dokončená nová trasa, která vede kolem autokempu a nádrže Rozkoš. Jedná se o jeden z prvních úseků Kladské stezky, která by v budoucnu měla z hlediska cyklodopravy propojit Náchod a Jaroměř.

Na vybudování tohoto úseku přispěl i Královéhradecký kraj. „Realizace dálkových cyklostezek je pro kraj jedním ze stěžejních programů cestovního ruchu. Cílem tohoto dlouhodobého plánu je rozvíjet cykloturistiku v rámci regionu i mimo něj. Naší vizí je propojená a bezpečná síť cyklotras, kterou budou moci využít celé rodiny ať z České republiky, či zahraničí," uvedl radní Pavel Hečko.

V loňském roce byly dokončené hned dva úseky spadající do katastru České Skalice - cyklostezka vedoucí od vojenského hřbitova do Zlíče, která je vhodná i pro pěší a jejíž vybudování výrazně přispělo ke zvýšení bezpečnosti v místní dopravě, a již zmíněná trasa vedoucí od centra kolem autokempu a vodní nádrže Rozkoš.

Na oba projekty kraj přispěl téměř čtyřmi miliony korun.

Kraj přispěl i na zhotovení projektové dokumentace „Okruh Ratibořice". Trasa této cyklostezky bude navazovat na Kladskou stezku a povede blízkým okolím Babiččina údolí a Ratibořic.

Stavět se začne snad příští rok

Starosta České Skalice Martin Staněk uvedl, že stěžejními samostatnými stavebními objekty je úsek Jaroměř – Česká Skalice a dále do Náchoda. V tomto případě je hotové územní rozhodnutí s nabytím právní moci.

„Velkým projektem je souběh Kladské cyklostezky, která spojuje Hradec Králové s Polskem, a s tím souběžně i okruh Rozkoš, který má 22 kilometrů. I v tomto případě je vydáno územní rozhodnutí s nabytím právní moci," popsal Martin Staněk s tím, že pro laickou veřejnost je poměrně komplikované vysvětlit budování a propojení všech tras. Každopádně v letošním roce budou mít nejvíce práce projektanti a úředníci, stavět by se mohlo začít v roce následujícím.

Aktivity zaštiťuje Dobrovolný svazek obcí Kladská stezka, který založila města Česká Skalice, Jaroměř a Náchod. „Hlavním smyslem svazku obcí je spojení a koordinace aktivit při rozvíjení cyklotras a cyklostezek v náchodském regionu. Společný postup nám dává větší šanci se v blízké době bezpečněji pohybovat v našem krásném kraji na jízdním kole," sdělil Staněk, který svazku předsedá.

Okruh Ratibořice povede Babiččiným údolím

Město Česká Skalice pak samo organizuje další aktivity kolem cyklostezek. Patří sem především okruh Ratibořice. Ten umožní cykloturistům částečně po nových i stávajících komunikacích například bezpečně zajíždět k zámku v Ratibořicích a projíždět velmi oblíbeným a vyhledávaným Babiččiným údolím. Souhrnná cena investic do cyklostezek je podle Martina Staňka okolo 200 milionů korun a neobešla by se bez dotací.

Královéhradecký kraj v loňském roce vynaložil více jak patnáct milionů korun na rozvoj a budování cyklostezek. Schválení vyhlášení dotačního programu pro rok 2017 včetně jeho podmínek bude nyní předloženo Zastupitelstvu Královéhradeckého kraje, které o něm bude hlasovat v březnu.