Královéhradecký kraj získal v prvním pololetí letošního roku prostřednictvím CzechInvestu investice za 425 milionů korun. Je to pátý nejmenší objem ze 13 krajů, které alespoň jeden investiční projekt získaly. V čele byl Ústecký kraj s pěti miliardami získaných investic. Loni si hradecký kraj v rámci Česka vedl naopak nadprůměrně a získanými investicemi za 8,09 miliardy korun za celý rok obsadil mezi kraji třetí pozici.

Pro první pololetí oznámených 425 milionů korun by v hradeckém kraji měly investovat dvě firmy. Vytvořit by měly 24 pracovních míst. Aktuálně je v hradeckém kraji bez práce asi 18 tisíc lidí, nezaměstnanost činí republikově podprůměrných 4,8 %.

Loni největší investice zprostředkované CzechInvestem v hradeckém kraji oznámily firmy podnikající v automobilovém průmyslu, a to jičínský Continental Automotive Czech Republic a jaroměřský Karsit Holding.

Podobně je na tom Pardubický kraj. Tomu od počátku roku 2014 do konce letošního června pomohla státní agentura CzechInvest zprostředkovat investiční projekty za 6,35 miliardy korun. S jejich pomocí by mělo vzniknout 1552 nových pracovních míst.

Za posledních 18 měsíců zprostředkoval CzechInvest v celé zemi investice za téměř 108 miliard korun, díky nimž by mělo najít práci 23 240 lidí. Nejvíce peněz míří do Moravskoslezského a Ústeckého kraje, celkem zhruba 54 miliard, s jejichž pomocí má vzniknout přes 9000 nových pracovních míst.

Za letošní první pololetí pak Česko získalo prostřednictvím CzechInvestu investice za 21 miliard korun rozdělených do 49 projektů. Investoři by měli vytvořit asi 6500 nových pracovních míst.

Pány za miliardy

Východní Čechy - Vůbec největší investici v kraji udělá v následujících třech letech Škoda Auto v závodě v Kvasinách na Rychnovsku, obrovské plány mají ale i další firmy.

Královéhradecký kraj

Škoda Auto hodlá v Kvasinách do rozšíření výroby dát přes sedm miliard korun a vytvořit 1300 nových míst. V budoucích plánech má automobilka celkové investice do závodu až 13 miliard korun. Investice Škody nejde přes CzechInvest a nemá přímou státní pobídku. Vláda a hradecký kraj se ale zavázaly, že do rozvoje silnic a další veřejné infrastruktury a do vytvoření průmyslové zóny u Kvasin pro další investory dají dvě miliardy korun.

Pardubický kraj

Mezi pěti největšími projekty v zemi je rovněž nový závod společnosti INA Lanškroun. Chce jej vybudovat za 2,547 miliardy korun v průmyslové zóně Paprsek ve Svitavách, práci by v něm mělo najít 900 zaměstnanců. Koupi pozemků od města dlouho brzdily vysoké poplatky za vynětí pozemků ze zemědělského půdního fondu, ty se však od 1. dubna pro dopravní nebo průmyslové stavby v průmyslových zónách snížily.

Společnost INA Lanškroun plánuje začít stavět v listopadu, v červenci příštího roku by měla být zahájena výroba. Firma chce ve Svitavách vyrábět plastová ložiska a díly pro auta. Nosným produktem by měl být ventil pro chladicí systém, který snižuje emise a spotřebu paliva o jedno až tři procenta.

Mezi projekty zprostředkované agenturou CzechInvest patří také například rozšíření výroby společnosti Milacron v Poličce na Svitavsku, která vyrábí stroje na vyfukování plastových obalů. Na jaře otevřela nový výrobní závod v rozšířené průmyslové zóně. V další etapě plánuje ještě přístavbu haly a administrativní budovy. Nyní ve firmě pracuje téměř 50 lidí, jejich počet se zhruba zdvojnásobí.

Ve Svitavách investovala do svého závodu firma MWV Svitavy, producent kartonových obalů pro nápojový, tabákový a potravinářský průmysl.

V lednu otevřela novou montážní a expediční halu firma DAKO-CZ z Třemošnice na Chrudimsku. Výrobce brzdových systémů kolejových vozidel využil státní pobídky a vybudoval ji nákladem 18 milionů korun. Vzniklo v ní v první fázi 12 pracovních míst. Prostory firma využije pro aktuální zakázky, kromě dodávky do Rijádu si brzdové systémy objednala společnost Stadler Rail pro vlaky Flirt.