„Určitě se najdou tací, kteří se budou chtít vyhnout placení mýta a stejně přes nás pojedou,“ míní Hana Midlochová z Nového Města, která bydlí jen pár metrů od zdejšího vytíženého kruhového objezdu. Stejného názoru je i starosta Chlumce Miroslav Uchytil, který by byl rád, kdyby Ministerstvo dopravy úseky před Chlumcem a za Novým Městem osadilo mýtnými branami. O tom však ministerstvo neuvažuje. „Úsek Nové Město – Hradec Králové má přibližně čtyřiadvacet kilometrů, což na mýtu pro nákladní automobil představuje náklady od 40 do 100 korun. To není částka, která by byla hlavním důvodem k objíždění dálnice,“ uvedl tiskový mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. S jeho tvrzením však Miroslav Uchytil nesouhlasí.

Podle starosty Miroslava Uchytila je sice délka trasy od Nového Města po Hradec Králové „pouhých“ 25 kilometrů, ale dalších šestadvacet jich je od Chlumce do Poděbrad. „Těch padesát kilometrů, navíc rovnoběžných s dálnicí D11, se již některým špeditérům vyplatí. Vyhnout se placenému úseku v délce více než 50 km může být již pro ně lákavá příležitost, čas přepravy je v podstatě v tomto případě stejný,“ míní starosta, podle kterého jsou bez mýtných bran na silnicích I. třídy obce jako Chlumec či Nové Město proti kamionové dopravě bezmocné.

Kiosek na Pražském mostě v centru Hradce Králové.
Do kiosku se dala dřevomorka, oprava se prodraží o milion

I když Ministerstvo dopravy zatím o branách neuvažuje, vše se může změnit za dva roky. „Současný mýtný systém bude fungovat už jen do roku 2019 a je vypsána soutěž na nový, který může případně využívat jinou technologii,“ dává lidem v okolí D11 naději mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. Podle chlumeckého starosty by bylo dalším řešením převést inkriminovanou silnici na hejtmanství. „Již dříve se uvažovalo o tom, že stát převede bezúplatně tuto silnici na Královéhradecký kraj,“ uvedl starosta. Podle náměstka hejtmana Martina Červíčka se na tomto převodu intenzivně pracuje. „Smluvní vztah by měl být základem pro změnu kategorie pozemní komunikace, o které rozhodne příslušný silniční správní úřad. Dále se dohadují podmínky smlouvy, na základě které kraj do majetku silnici přijme,“ uvedl Martin Červíček, který však nechce předjímat, kdy k podpisu a převodu silnice dojde.

„Je třeba zdůraznit, že se jedná o poměrně komplikovaný a časově náročný proces. Musí být vypracován návrh Smlouvy o smlouvě budoucí darovací, musí být vypořádány veškeré majetkoprávní vztahy,“ dodal náměstek s dodatkem, že v oblasti dodržování předpisů a kontrol kraj dlouhodobě spolupracuje jak s policí, tak s Celní správou: „Obě složky jsou oprávněny kontrolovat oblast dodržování takzvaných sociálních předpisů. To umožňuje mimo jiné provádět kontrolní vážení, aby nedocházelo k přetížení komunikací. A to je to, co budeme na našich krajských silnicích intenzivně vyžadovat.“