Zrychlit přípravu má přenechání archeologického výzkumu zhotoviteli – společnosti Eurovia. O dodatku ke smlouvě už podle Prachaře jedná Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Pokud nebude muset úřad na průzkum vypisovat nové řízení, ušetří tím čtyři měsíce času.

„Do původního tendru na archeologický průzkum se sice přihlásili tři uchazeči, dva z nich ale nesplnili podmínky, a soutěž proto musela být zrušená," uvedl Prachař.

Kromě převzetí archeologického průzkumu musí rovněž ŘSD se stavební firmou dojednat dodatek o navýšení ceny stavebních prací za téměř dvacetiletou stavební přestávku, kterou si vyžádaly komplikace při výkupu pozemků na tomto úseku těsně před Hradcem.

Jednání o získání pozemků by se ale již měla chýlit ke konci. Do vyjednávání s majitelkami se před několika týdny vložila královéhradecká radnice, která schválila odkup části pozemku patřícího Jaroslavě Štrosové za téměř 1,7 milionu korun. O druhé polovině pozemku bude radnice ještě jednat s majitelkou a zároveň sestrou Štrosové Ludmilou Havránkovou.

Stavba dálnice D11 skončila v roce 2006 asi tři kilometry před Hradcem, pozemek Štrosové a Havránkové je poslední parcelou, která státu chybí v plánovaném úseku D11 od současného konce dálnice k hradecké křižovatce u ČKD. Pozemky, které vlastnila výhradně Havránková, stát již získal. Štrosová v lednu 2012 státu svou polovinu pozemku darovala. Advokát měl ale chybné zmocnění a ministerstvo financí darovací smlouvu nepřijalo.

D11 se staví od roku 1978 a měla by pokračovat kolem Jaroměře do Polska.