Banda násilníků tmavé pleti přepadává ženy ve Chvaleticích. Tohle se mohli dočíst lidé na sociálních sítích. Má to jeden zásadní problém. Jedná se o výmysl.

Nejde o ojedinělý případ. S falešnými poplašnými zprávami mají bohaté zkušenosti obyvatelé Kostelce nad Orlicí, kde se nachází pobytové středisko pro žadatele o azyl. Klidné vody v tomto šestitisícovém městečku rozvířily hoaxy emoce i strach během posledních zhruba dvou let několikrát.

Tu a tam se našla neexistující mrtvola v kontejneru, uprchlíci přepadli, zbili a okradli mladíka, nebo dokonce znásilnili dvě malá děvčátka. A zkazek bylo ještě více. Nic z toho se však nestalo.

Chvaletický případ má s těmi kosteleckými ledacos podobného. Útočit měla v městě neoblíbená menšina, útok měl být agresivní, zpráva se na sociálních sítích rychle rozšířila, místní dostali strach, někteří i vztek.

Dalším společným rysem těchto případů je i fakt, že se jimi začala zabývat policie.

Za šíření poplašné zprávy hrozí pachateli až dva roky vězení. Policie vyvrátila, že by ve Chvaleticích k incidentům, které falešné zprávy popisují, došlo.

Lavinovitě přeposílaná zpráva přitom varuje místní ženy před gangem tří násilníků tmavé pleti, kteří se pokusili znásilnit průvodčí ve vlaku a přepadávají ženy ve městě s tím, že se do Chvaletic hodlá přistěhovat dalších osm podobně zaměřených příbuzných, kteří byli nedávno propuštěni z vězení.

„Od 1. února do 13. března letošního roku eviduje Policie České republiky na Chvaleticku zhruba 70 událostí, z čehož je převážná většina dopravních nehod a udělených blokových pokut za dopravní přestupky. Neevidujeme žádnou pouliční násilnou trestnou činnost. Rádi bychom vyzvali občany, aby dále nešířili neověřené informace,“ uvedla mluvčí policie Markéta Janovská.

Ohrazuje se i samotné město Chvaletice a strážníci městské policie. Ani jim totiž není známo, že by ve městě došlo k nějakým útokům.

Aby situaci uklidili, svolali strážníci na včerejšek veřejnou diskuzi.

Právě kritika státní, potažmo městské policie je dalším rysem, který spojuje chvaletický hoax s těmi kosteleckými.

Kostelecké poplašné zprávy tvrdily, že policie místním lže a zamlčuje informace. Ta se proti tomu razantně ohradila.

Policie navíc nabádá veřejnost, že pokud se někdo stane obětí nebo svědkem trestného činu, má jen nahlásit. Autoři poplašných zpráv často tvrdí, že o incidentech mají zakázáno informovat média. Například reportáž o smyšleném znásilnění dvou malých holčiček v Kostelci, ke kterému mělo dojít v lednu před dvěma lety, měla prý televize zakázáno odvysílat. Žádná televize samozřejmě nic takového nenatáčela. Média o případu začala informovat až v momentě, kdy se hoax rozšířil díky sociálním sítím v podstatě po celé republice.

Menšiny a uprchlíci jsou pro šiřitele hoaxů oblíbeným terčem. A nejen pro ně. Rychnovská policie vyšetřovala přepadení, kterého se měli dopustit uprchlíci z kosteleckého azylového střediska.

Mladíka, který se vracel z místní diskotéky měli napadnout a okrást o mobilní telefon. Během několika hodin však policie zjistila, že si mladý muž celou historku vymyslel. Na zábavě se popral a ztratil telefon. Protože ho nedávno dostal od svých rodičů, bál se přiznat, a proto si vymyslel, že ho napadli uprchlíci.

Chvaletický hoax:
!!!!!Děvčátka pozor na svoje děti ve Chvaleticích, hlavně holky a ženy. Jsou tu tři týpci tmavé pleti, co přepadávají mladé holky a ženy, zaměřený jsou převážně na blondýny. Vyhnali je z Pecek a zde ve Chvaleticích jsou v pronájmu. České dráhy kvůli nim nasadili security do vlaku, přepadli a málem znásilnili mladou drobnou průvodčí. Je jich v Peckách ještě osm, kteří se vrátili z kriminálu a chtějí také do Chvaletic, takže se máme na co těšit. Hlavně, že máme kvalitní městskou policii. Pošlete prosím všem známým, ať na sebe dávají pozor!!!!!

- Text byl ponechán v původním znění, jak byl sdílen, tedy včetně chyb.

- Počet sdílení na různých profilech 14. března 2018: přes 700 osob