Mnoho domácností si příští rok připlatí za vodu, její cena poroste. V Hradci Králové a dalších městech, které spadají do sítě Vodovodů a kanalizace Hradec Králové (VAK), to přinese nárůst výdajů za vodné a stočné zhruba pět korun za měsíc. VAK zvýšil cenu o 1,9 procenta, důvodem je nákladné odstraňování fosforu z odpadních vod. Cena vody v Hradci a okolí – 92,02 korun/m3 – je jedna z nejvyšších v kraji.
Představenstvo akciové společnosti Vodovody a kanalizace Trutnov ve čtvrtek během dopoledního zasedání rozhodlo o ceně vody na příští rok. Lidé zaplatí 76,30 korun, stočné se nezdražilo vůbec, vodné stoupne o 2,30 korun za kubík oproti letošnímu roku. Cena vodného a stočného zůstává v Trutnově v porovnání s konkurenčními společnostmi stále spíš v nižší hladině. V Jičíně se o ceně stále ještě jedná, naopak na Rychnovsku zůstane vše při starém. Lidé tu zaplatí 81 korun za m3.
Na Náchodsku od příštího roku zaplatí za vodu víc
Za koupel ve vaně, mytí nádobí i praní prádla si od příštího roku připlatí i obyvatelé Náchodska.
Po čtvrtečním zasedání představenstva společnosti Vodovody a kanalizace a.s. (VAK) Náchod je jisté, že cena vodného a stočného mírně vzroste. Vodné se oproti loňsku zvýší o sedmdesát haléřů za kubík, stočné zdraží zhruba o korunu padesát. Vodné a stočné celkem vyjde na 76,21 korun včetně DPH.
„Zdražujeme o tři procenta. Důvodem jsou zvýšené náklady na opravy, které bude nutné vynaložit do vodárenské a kanalizační infrastruktury. Navyšují se i mzdové náklady,“ informoval ekonomický náměstek společnosti Zdeněk Zima.
Zdražování vody neuniknou ani obyvatelé Červeného Kostelce a okolních k městu patřících obcí. Po čtyřech letech, kdy cena za metr krychlový dodané a odvedené vody stagnovala na úrovni přibližně 62 korun včetně DPH, dojde k navýšení na 66 korun. „Tím se pokryje růst vstupních nákladů na energie, materiál, služby, mzdy a dojde k navýšení odváděných finančních prostředků na obnovu majetku vodovodů a kanalizací,“ sdělil Antonín Šlechta, jednatel společnosti Voda Červený Kostelec.
Na Hradecku si lidé připlatí kvůli fosforu v odpadní vodě
Hradecko - Odstraňování fosforu z odpadních vod či investice do infrastruktury. Společnosti, které zásobují domácnosti v regionu vodou, zdražování obhajují.
Hlouběji do kapsy si budou příští rok muset sáhnout obyvatelé krajského města, ale také Chlumce nad Cidlinou, Nového Bydžova, Smiřic, Nechanic či Černilova. Obcí, které patří do sítě společnosti Vodovody a kanalizace Hradec Králové. Ta příští rok zdraží kvůli vyšším nákladům na čistění odpadních vod.
Peníze, které od lidí inkasuje, směřují do obnovy vodárenského majetku.
„Společnost za 11 let investovala do rekonstrukce vodovodních a kanalizačních sítí, úpraven pitných vod a čistíren odpadních vod v Chlumci, Novém Bydžově, Třebechovicích, Předměřicích, Hradci Králové a dalších obcích okresu přes 2,5 miliardy korun,“ uvedl Pavel Loskot, náměstek společnosti.
Složenky za vodu? Částky se na Jičínsku různí
Jičínsko - Vodohospodářská a obchodní společnost aktuálně zajišťuje dodávku pitné vody do šedesáti měst a obcí. O vývoji cen vodného a stočného na příští rok rozhodne zasedání 14. prosince. „Jednat se bude také o investicích,“ uvádí ředitel společnosti Richard Smutný. Letos odběratelé hradí za 1 m³ vody 38,74 Kč a za stočné 40,21 Kč včetně DPH. V nadcházejícím roce se nezmění cena vody v Dětenicích, kde si obec obhospodařuje vodovod i kanalizaci sama. „Pro obyvatele je to výhodné a značně levnější,“ komentuje částky 20 Kč za vodné a 33 Kč za stočné starosta Radomír Vališka. Vlastním vodovodem disponuje Ostroměř, jejíž obyvatelé hradí za vodné 24 Kč, cena stočného je stanovena vodohospodáři, kteří se v obci starají o kanalizaci, tedy 40,21 Kč. Jiný model funguje v obci Mlázovice. „Neúčtujeme lidem stočné, to mají zdarma. O stav kanalizace se staráme sami,“ vysvětluje starosta Tomáš Komárek. Vodné je účtováno podle ceníku vodohospodářů.
Nejdražší voda je a zůstane na Semilsku
Trutnovsko - V průměru o třicet korun více než na Trutnovsku zaplatí za vodné a stočné lidé v obcích na Semilsku. Pojizerský okres je v této oblasti druhý nejdražší v republice, Podkrkonoší se naopak drží pod průměrem.
VHS Turnov, který je dodavatelem vody do šesti měst a čtrnácti obcí na Semilsku, letos nezdražuje. S cenou 105,30 Kč ovšem patří k rekordmanům.
Společnost je tu každoročně nucená investovat velké finanční prostředky do renovací vodovodů v jednotlivých obcích. Tím se náklady plošně promítají do kalkulací domácností všech obcí, které jsou součástí družstva. „Kromě staveb nových vodovodů budeme v roce 2018 také hledat nové vodní zdroje pro Semilsko a Troskovice,“ objasnil plány Milan Hejduk, předseda Rady sdružení VHS Turnov.
Úpice zdraží o 4 koruny
Na Trutnovsku lidé platí v průměru 74 korun. Číslo tak stále kontrastuje třeba i s cenami v krajském městě. V okrese Hradec Králové totiž průměrně lidé za kubík stočného a vodného zaplatí více než 100 Kč. Cenově srovnatelné jsou naopak platby na Náchodsku i Jičínsku.
Kromě Trutnova, který spravuje vodovod také pro Svobodu nad Úpou, Janské Lázně, Mladé Buky, Horní Maršov a Pec pod Sněžkou, letos podraží také Úpice. Tady lidé v součtu zaplatí o 4 koruny více než dosud, tedy 69 korun. V ostatních lokalitách by se ceny zvedat neměly.
„Narůstají nám platby za elektrickou energii. V příštím roce bychom už nebyli schopni se stejnou cenou za vodné a stočné schopni hospodařit,“ vysvětloval zastupitelům města Josef Kubo, ředitel MěVak Úpice.
Ve Dvoře Králové, kde vloni lidé platili 79,85 Kč, budou výši plateb zastupitelé řešit až v příštím týdnu. Podobně jako ve Vrchlabí (76,18 Kč), se však ani tady ceny podle neoficiálních informací zvedat nemají.
Úplnou raritou zůstává částka v Maršově u Úpice. Obec tu vodu dotuje a lidé za jeden odebraný kubík platí pouhých 10 korun.