Královéhradecký hejtman Lubomír Franc řekl, že kraj hledá nezávislou specializovanou firmu, která by případ prozkoumala, prověřila, jak se s daty zachází, a zabránila jejich úniku. Náklady na toto přezkoumání kraj odhaduje na desítky tisíc korun.

Hejtman v úterý zopakoval, že na veřejnost se žádné údaje o pacientech nedostaly. Data z nemocnic byla potřebná pro ekonomickou analýzu efektivity zdravotní péče, kterou si Zdravotnický holding, zastřešující krajské nemocnice, zadal u společnosti Stapro.

Reportáž
V reportáži, kterou odvysílala Česká televize, zaznělo, že u stovek až tisíců pacientů, kteří se loni od ledna do září nechali ošetřit v nemocnicích ve Dvoře Králové, Náchodě, Rychnově nad Kněžnou a Trutnově, došlo k narušení soukromí, protože ze zdravotnických zařízení unikla jejich rodná čísla, jména, příslušnost k pojišťovnám a data o diagnózách i léčebných postupech. Televize za viníka označila  společnost Stapro, která pro zmíněné nemocnice vytvořila a spravuje informační systém.

„Data, s nimiž se pracovalo, neopustila Zdravotnický holding ani zpracovatele dat," zdůraznil hejtman. Řekl, že v analýze nebyla žádná jména ani adresy pacientů. „Data byla částečně anonymizována, obsahovala rodné číslo, diagnózu a způsob léčby," dodal.

Šéf Zdravotnického holdingu Jiří Skřivánek uvedl, že  firma Stapro má mezinárodní certifikát pro práci s daty o zdravotní péči, byla vázána mlčenlivostí a smlouva s ní také obsahovala, že ihned po vyhodnocení budou všechna data skartována.

„Byli jsme obviněni, že nemocnice o projektu analýzy nevěděly. Ale ony jej schválily a projednaly na představenstvech," řekl Jiří Skřivánek.

Vedení kraje už minulý týden připustilo, že chyba byla zřejmě v nedostatečné komunikaci mezi nemocnicemi a holdingem.