Hokejové derby mezi Pardubicemi a Hradcem Králové se bohužel neobejde bez přísnějších bezpečnostních opatření. Nejinak tomu bude i v pátek 
v ČEZ Areně. U vchodu se pořadatelé zaměří zejména na dvě věci – alkoholem zmožené fanoušky a pyrotechniku. Ani jedno nesmí přes práh.

Hradečtí si vystoupí      v Rosicích. Je výluka
Rosice nad Labem - Vyprodaný zápas mezi Pardubicemi a Hradcem Králové bude mít v pátek pro hradecké příznivce jednu komplikaci. České dráhy pro ně sice z Hradce vypraví v 15.29 hodin posílený vlak, který bude mít navíc čtyři vagony určené pro fanoušky, jenže jeho cesta kvůli výluce skončí ve stanici Rosice nad Labem a to v 15.49 hodin.
Hradečtí fanoušci tedy budou muset na stadion vyrazit odtud. Vzdálenost pro ně bude téměř dvakrát tak delší, než je obvyklá  cesta přímo z hlavního nádraží. Fanoušky čekají přibližně tři kilometry pěší chůze. Pro srovnání: Je to asi stejná vzdálenost, jako z hradeckého hlavního nádraží k hradeckému zimnímu stadionu.

Pozor na alkohol

„Do arény nebude vpuštěn žádný fanoušek pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek. Pořadatelé budou ve spolupráci s policisty nekompromisní v dohledu na dodržování návštěvního řádu arény. Pro tento zápas bude opětovně platit zákaz vnášení nápojů do hlediště," upozorňuje dopředu mluvčí pardubického hokejového klubu Jan Hrabal.

Pardubický klub zároveň vyzývá hradecké fanoušky, aby na zápas přijeli s časovým předstihem. Důvodem budou nutná bezpečnostní opatření.

„Hradečtí příznivci budou mít před halou vyčleněn oddělený koridor ke vchodu do sektoru hostí. Kontroly při vstupu do ČEZ Areny budou velmi důkladné a časově náročnější. Hala bude otevřena šedesát minut před začátkem utkání," dodává Jan Hrabal.

Návštěvníci budou podrobeni i namátkovým osobním prohlídkám včetně zavazadel, která u sebe budou mít, se zaměřením na zakázané předměty a pyrotechniku.

Hlídají těžkooděnci

O veřejný pořádek se jako při každém derby bude starat policie. Těžkooděnci pojedou s hradeckými fanoušky už vlakem do Pardubic. Pořádkové jednotky státní i městské policie pak doprovodí hradecké příznivce od vlaku na stadion i zpět a zajišťovat budou i veřejný pořádek v okolí hokejového stadionu.

Návod: Jak fandit při hokejovém derby nekonfliktně
„Pyro není zločin…"Oblíbený a nesmyslný pokřik některých fanoušků. Zde platí, že ani stokrát opakovaná lež se nestane pravdou. Pyrotechnika na stadion v žádném případě nepatří. Zakazuje ji provozní řád arény, zapalování čehokoliv v uzavřeném prostoru odporuje i zdravému rozumu.
Řešení: Nemusí snad hořet, aby byla atmosféra. Elegantní nápad v Pardubicích už byl – červené cyklistické blikačky v potemnělé hale udělají bezpečnou světelnou show.

Vulgarity k soupeři?Pokřiky vulgárně urážející soupeře nebo fanoušky jsou široce rozšířené. Je samozřejmě na každém jednotlivci, jestli ze sebe bude dělat hlupáka opakováním bezduchých oplzlostí. Vše má ale i své meze. Pardubický pokřik „Smrt Hradci" už například balancuje na hraně zákona o podpoře a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod skupiny osob nebo jednotlivce a policie ve vlastním zájmu doporučuje tuto hloupou mantru nepoužívat. Hradecké F.O.P. také není výkřik kdovíjaké geniality, ale zákon neporušuje.
Řešení: Co takhle investovat energii do podpory svého týmu?

Zahalené obličejeZejména hradecká specialita. Toto schovávání se do anonymity před odpovědností za vlastní blbost není ani výrazem hrdinství, ani vítanou aktivitou. Cestou na zápas jej zakazuje zákon a v hledišti i provozní řád arény a porušení znamená konec zábavy a odchod ven v doprovodu policie.
Řešení: Na bubáky si zkrátka hrajte doma a ne mezi lidmi.

Rvačky, potyčkyPo posledním zápase hradečtí chuligáni zakuklili a vyrazili takzvaně „lovit" šály mezi pardubické příznivce, kteří nešli pod ochranou policejního doprovodu, a napadli a zranili policistu.
Řešení: Policie slibuje, že přitvrdí.
I přes vypjatou atmosféru byla atmosféra v hledišti výborná

Policie: Zraněné příslušníky už fanouškům tolerovat nebudeme!

Pardubice - Přísnější režim slibuje policie fanouškům, kteří si hokej pletou se zápletkou k terorizování svého okolí. Zakuklence hledající kolem hokeje záminku ke rvačce budou policisté krotit důrazněji. Přispěli k tomu hlavně hradečtí fanoušci, kteří jsou opakovaně odpovědní za zraněné policisty v Pardubicích i v Hradci Králové.

Půllitry, hajlování

Poslední taková událost se stala při vzájemném derby v Hradci, kde byla napadena policejní hlídka v restauraci U Lva. Policista, který vešel do restaurace hledat pachatele napadení pardubického fanouška, byl zasažen hozeným půllitrem a s poraněním klíční kosti skončil v nemocnici.

Při červnovém fotbalovém derby skupina hradeckých fanoušků, která v pardubické herně hajlovala, zase zaútočila na policejní hlídku, jež přijela událost prověřit. Výsledek? Čtyři zranění policisté.

„Když to nedokážou pochopit po dobrém, jejich věc," nechal se slyšet krajský ředitel pardubické policie Jan Švejdar. „Opatření v pátek budou minimálně stejně důrazná jako při posledním utkání a policisté budou veškerá narušení veřejného pořádku řešit s maximální důrazností. Ty problémové fanoušky zkrátka naučíme, jak se mají chovat," vzkázal Jan Švejdar.

Už mají obvinění

Starosti policistům přidělávali hradečtí fotbaloví chuligáni.O tom, že to myslí policisté vážně, se ostatně už přesvědčili dva fanoušci z Hradce Králové, kteří na červnovém fotbalovém derby v Pardubicích zranili čtyři policisty. K incidentu došlo poté, co policejní hlídky dorazily do herny Excalibur na sídlišti Karlovina, kde skupina pětadvaceti hradeckých fanoušků měla hlučně popíjet a podle obsluhy někteří jedinci došli až k hajlování. Ve chvíli, kdy na místo přijeli policisté situaci zkontrolovat, se skupina rozhodla z místa utéct. V následné potyčce ve vchodu byli čtyři policisté zraněni. V jednom případě si zranění vyžádalo i hospitalizaci.

„Dva z útočníků byli obviněni z přečinu výtržnictví a z násilí proti úřední osobě. Šlo o muže ve věku 26 a 37 let z Hradce Králové. Starší z obviněných odmítl k věci vypovídat. Druhý muž svoji vinu popřel. Obviněným shodně hrozí až čtyřletý pobyt za mřížemi," uvedla mluvčí hradecké policie Lenka Burýšková.

Přiznání obou výtečníků ani nebyla nutná. Policisté totiž měli k dispozici záznamy bezpečnostních kamer, pachatele pak stačilo jen ztotožnit.

Bez zajímavosti není ani to, že starší z obou mužů již byl soudně jednou trestán a to za výtržnictví.

Hledá se svědek

Uzavřeno zatím stále není vyšetřování druhého incidentu, při kterém královéhradečtí fanoušci napadli a zranili policistu. Stalo se tak po posledním hokejovém derby 19. září v Hradci Králové, v již zmíněné restauraci u Lva.

„Policista tam byl zasažen skleněným půllitrem vrženým z řad hradeckých fanoušků a musel být převezen do nemocnice. Obracíme se na občany, kteří by mohli být svědky tohoto incidentu, aby se policistům přihlásili," dodává mluvčí hradecké policie Ivana Ježková.