Peking, Modena, Atlanta - tam všude se odehrávaly podniky světového poháru v nové lyžařské disciplíně big air. Seriál nevyvrcholí v žádném dalším světoznámém středisku, ale právě v Orlických horách na akci Soldiers.

Už páteční kvalifikační jízdy a triky mužů na největším skoku celého seriálu světového poháru a večerní program přilákaly první návštěvníky. Ten největší nářez se tu však očekává v sobotu, kdy se jede finále. Bojovat se tu bude nejen o křišťálový globus na lyžích, ale zřejmě i o každé volné místo pro zaparkování. Na velkém parkovišti běžně využívaném návštěvníky areálu totiž vyrostlo zázemí pro sportovce, média a hudební produkci.

"Parkovat se bude dál v areálu Marty I a dál podél cesty do vesnice bude náhradní parkování, cesty budou značené. Počítáme, že kdo přijede později a byla by větší návštěva, kousek se projde. Záleží na počasí, čekáme za celý Soldiers okolo 15 tisíc lidí," uvedl jednatel společnosti provozující deštenský areál Petr Prouza.

Skok jako panelák čeká v Deštném

Ten odhaduje, že na sobotní finále dorazí 5 až 10 tisíc diváků. S pořádáním Soldiers mají v Deštném v Orlických horách bohaté zkušenosti, v roce 2015 akce přitáhla na 12 tisíc návštěvníků.

Už v pátek odpoledne dopravu u Deštného komplikovala ledovka a nehoda dvou osobních aut, kvůli níž byla silnice v délce dvou kilometrů neprůjezdná.

"Návštěvníků tu určitě přibylo a poslední dva tři dny vyřizujeme spoustu telefonátů kvůli Soldiers a také kvůli běžeckým trasám," uvedla pracovnice Turistického informačního centra v Deštném, která očekávala v pátek velký nápor v areálu hlavně ve večerních hodinách, kdy lákala k můstku show Night Attack, při níž se na skoku "utkali" tři jezdci najednou.

A jak potvrzují diváci, je na co se koukat. Obří skok, na němž elitní jezdci předvádějí ty nejtěžší triky, budí respekt. I proto do páteční kvalifikace ženy nenastoupily. Závodníci létají až 35 metrů daleko.

"Já jsem si to užil, musím vyzdvihnout publikum. Skákalo se parádně," pochvaloval si český jezdec Vojtěch Břeský, který přestože nepostoupil do semifinále, byl spokojený.

A co se stane s obřím skokem po Soldiers?

"Skok nejprve zmenšíme, bude sloužit pro snowpark. Následně ze skoku děláme Kačenčinu horu a rozjezd na Rampušákovu vanu. Je to akce, kdy se loučíme se zimou, proběhne tři týdny po skončení Soldiers," prozradil Petr Prouza.