Pobyt, který je jediný svého druhu pro předškolní děti, pořádá sdružení Hemojunior spojující rodiče dětí s hemofilií z celé České republiky ve spolupráci s Klinikou dětské hematologie a onkologie Fakultní nemocnice v Praze Motole, úhradu pobytu pro postižené děti zajistila nadace sanafriends. Celkem se tábora účastní 12 dětí s hemofilií, jejich sourozenců a rodičů.

Pro děti s poruchou srážlivosti krve je tento rekondiční pobyt jednou z mála možností, kde si mohou užít typické táborové radovánky, protože v účasti na běžných dětských táborech je jejich onemocnění znatelně omezuje. „Tábor je určen pro děti ve věku 2 - 7 let a jejich rodiče. Má jim pomoci sžít se s nemocí svého dítěte, načerpat informace, zkušenosti a podporu. Učí je, jak přijmout onemocnění svého dítěte a také správné péči o hemofilika,“ vysvětluje Irena Adamová ze společnosti sanaplasma, která je zřizovatelem nadace sanafriends.

V průběhu celého týdne probíhají pravidelné individuální rehabilitace dětí, kde se rodiče učí pod dohledem zkušených fyzioterapeutek, jak správně rehabilitovat. Rehabilitace pomáhá chránit klouby dětí ohrožené vnitřním krvácením. „Pod vedením zdravotního personálu v čele se sestřičkou Veronikou Čepelákovou z Kliniky dětské hematologie a onkologie FN Motol se rodiče učí sami aplikovat svým dětem krevní deriváty a starší děti mezi pátým a šestým rokem se učí si léky správně naředit a píchnout sami. Pokud se to někomu na táboře podaří, čeká jej pochopitelně odměna,“ vysvětluje Silvie Bereňová ze sdružení Hemojunior.

Organizátoři pro děti letos připravili celotýdenní táborovou hru zaměřenou na pohyb i motorické dovednosti na téma Pohádková pouť, kde děti plní různé soutěžní úkoly s tématikou českých pohádek - samozřejmě v pohádkových kostýmech. Pro děti i rodiče je připraven kulturní program, výtvarné aktivity a pro rodiče také odborné přednášky na témata související s hemofilií.