Děti mohou třeba jezdit na koních, hrát divadlo nebo absolvovat „univerzitu".

V nabídce jsou stovky různých letních dětských táborů, velká část z nich už je ale na začínající prázdniny beznadějně obsazena. Dříve jasně převažovaly tábory pobytové nad příměstskými, ale poměr se již začíná obracet: špatná ekonomická situace nutí rodiče k šetření. A právě příměstské tábory stojí často jednu dvě tisícovky, kdežto pobytové několikrát více.

Cena rozhoduje

„Důvodem pro rostoucí zájem o příměstské tábory bude příznivější cena a také skutečnost, že je to svým způsobem hlídání dětí, které odpoledne, večer a o víkendech mohou být s rodiči," řekl ředitel hradeckého Domu dětí a mládeže Vojtěch Horák.

Ceny za příměstský tábor tu začínají na 600 korunách, dražší jsou tábory se zaměřením, například za příměstský tábor s výtvarným zaměřením zaplatí rodiče dětí 1000 korun. Hradecký DDM pořádá například i letní sportovní tábor za 3900 korun. Právě příměstských táborů tu letos kvůli zájmu připravili o dva více než v minulém roce.

Zvyšující se zájem o příměstské tábory potvrzuje i Lenka Vacková z K-Klubu v Jičíně. „Menší zájem je u dražších táborů, třeba týdenní vodácký tábor u nás stojí 3500 korun," řekla Vacková.

I podle ředitele pardubického Domu dětí Alfa Miloše Adamů je pro rodiče stále důležitějším rozhodovacím kritériem cena. Pobytové tábory stojí od 4400 do 4600 korun za 12 dní, příměstské vyjdou za pět dní na 1000 až 1600 korun. „Stává se nám, že některé děti, které s námi jezdily spoustu roků, letos kvůli financím jet nemohou," dodal Adamů.

Tábory pro děti pořádají rovněž některé cestovní kanceláře. Například Malá cestovní kancelář Macek z Nasavrk na Chrudimsku má v nabídce tábory s jezdeckým či horolezeckým výcvikem a rybářský tábor. Nechybí ani pobyty inspirované třeba příběhy Harryho Pottera či sci-fi filmy Star Wars.