„Například u průměrného rodinného domu, kde se topí plynem, na plynu se rovněž vaří či ohřívá teplá užitková voda, jsou úspory ve výši  pět až 10 tisíc korun za rok. U bytů, chat či garáží jsou lidé zase rádi, že stálé měsíční platy za odběrná místa jsou pouze v korunách či zcela bezplatně, často tak jen touto změnou ušetří tisíc až dva tisíce korun za dva roky za každé odběrné místo. Stává se nám, že lidé často ani nevěří, na jak nízké ceny se dostanou," potvrdil František Sadílek, jednatel společnosti A-TENDER, která se specializuje na pořádání on-line výběrových řízení e-aukcí pro zákazníky z řad soukromých firem, státních institucí či domácností.

V aukcích nešetří jen domácnosti, ale také města a jejich organizace. Například Hradec Králové takto šetří několik milionů korun ročně.

V Hradci Králové se mohou lidé až do 6. června přihlásit do elektronické aukce na energie. Stačí, aby zašli na kontaktní místo v budově bývalé radnice na Velkém náměstí a vzali s sebou potřebné dokumenty. Tedy platnou smlouvu a fakturu s ročním vyúčtováním. Na webu www.setrime-lidem.cz je možné dohledat další podrobnosti a informace.

Sami si podmínky nevyjednají

Aukce se mohou účastnit samozřejmě i podnikatelé, živnostníci ale rovněž i SVJ, různé spolky či sdružení. „Živnostníci či malí podnikatelé nemají často čas ani sílu si u svého dodavatele vyjednat lepší ceny, ale díky účasti v e-aukci, kde je několik set či tisíc odběrných míst a velký soutěžený objem, získají opravdu výrazně lepší ceny," dodal Sadílek.

Společnost garantuje úsporu 22 procent z komoditní složky plynu a 11 procent z ceny silové elektřiny včetně stálého měsíčního platu u obou komodit. Pokud úspora nepřesáhne garantovanou částku, nemusí zájemce podepisovat smlouvu s vítězným dodavatelem. Garance jsou vztaženy vůči aktuálním cenám dominantních dodavatelů na příslušném distribučním území.

Kraj ušetřil miliony za telefonování

„Devadesát procent všech zúčastněných ušetří 20 až 30 procent ze soutěžené komodity – silové elektřiny a zemního plynu – včetně měsíčního poplatku. Součástí aukce samozřejmě nejsou regulované platby za distribuci či poplatky za obnovitelné zdroje, tyto jsou však stejné u všech dodavatelů. V roce 2013 na námi pořádaných aukcí ušetřilo více než sedm tisíc domácností z celé ČR a celkový soutěžený objem v našich e-aukcích byl více než 250 milionů korun," zakončil Sadílek.

Elektronické aukce se rozmohly také na úřadech, kde šetří nejen na energiích.  Královéhradecký kraj například ušetří v příštích dvou letech zhruba čtyři a půl milionu korun na mobilních telekomunikačních službách. Kraj nakupoval v aukci tyto služby pro všechny jím zřizované příspěvkové organizace a založené obchodní společnosti.  Jedná se o čtyři tisíce SIM karet. V předchozích dvou letech za služby kraj zaplatil zhruba 14,5 milionů korun.

„V období 2014 až 2016 kraj ušetří díky elektronické aukci čtyři a půl milionu korun.  Kraj díky centrálním nákupům dokázal snížit provozní výdaje svých organizací o miliony korun již v minulých letech," řekl hejtman Lubomír Franc.