„Všechna divadelní představení jsou tematicky propojena různými formami nesvobod člověka a manipulací s lidmi," říká organizátor přehlídky Václav Falta ml. „Snažíme se tak pro diváka vytvořit určitý podnět a nezbytný prostor pro vlastní úvahu," dodává.

Divadlo Exil Pardubice představí své vlastní pojetí slavného dramatu bratří Mrštíků Maryša. V pevném režijním uchopení Kateřiny Prouzové ji uvádí s podtitulem Rozhodli o ní druzí. Den boje za svobodu a demokracii bude patřit autorské hře Štěpána Haka Husička, která nabízí pohled na události roku 1968 tak, jak je mohla prožít obyčejná rodina v podkrkonoší. Další představení se odehrají 22., 28 a 29. listopadu.

Vstupenky je možné zakoupit na pokladně obecního úřadu v Opatovicích nad Labem.  Maryša a Dabing street se odehrají v Sále společenského domu v Opatovicích nad Labem, zbylá představení ve Zkušebně v 1. patře. Kapacita sálů je  omezena. Za vstupenky zaplatíte od 60 do 80 korun, permanentní vstupné na všechny představení je 250 korun. Na doprovodný program je vstup zdarma.