Krádeže, fyzické napadání, výtržnictví či nakládání s omamnými látkami. I takový je současný obrázek Rychnova nad Kněžnou a okolí.

Prudký rozvoj průmyslové zóny, jíž vévodí kvasinská automobilka, se již několik let podepisuje na zvyšující se kriminalitě v rychnovském okrese.

Přestože situace zatím není kritická, nárůst trestných činů a přestupků je holým faktem, který mimo jiné souvisí s velkým nárůstem nových zaměstnanců, kteří do podhůří Orlických hor směřují ze všech koutů České republiky a Evropy.

Mnozí z nich jsou pak soustřeďováni do ubytoven různého druhu, kde k porušování zákona dochází zpravidla nejčastěji.

„Rozvoj průmyslové zóny navýšil počet ubytovaných zaměstnanců i ubytovacích zařízení. Často jsou tito zaměstnanci ubytováni v soukromých objektech, ovšem mnohdy bez příslušné evidence," uvedla tisková mluvčí rychnovské policie Alena Kacálková.

A právě tyto „černé" ubytovny mají bezprostřední spojitost s pácháním trestných činů či přestupků. „Kvůli těmto lidem výrazně narostl počet protiprávních jednání, kterých se navíc dopouštějí převážně pod vlivem alkoholu. Tyto události jsou řešeny téměř denně," dodala policejní mluvčí Kacálková.

V nedávné době řešila policie na jedné z rychnovských ubytoven kromě fyzického napadení s ublížením na zdraví i nedovolenou výrobu a držení drog.

Velké večerní mejdany na autobusovém nádraží v Rychnově nad Kněžnou, které s oblibou provozovali někteří zaměstnanci kvasinské automobilky, ubytovaní přímo ve městě sice se závějemi sněhu a nízkými teplotami pominuly, ale problém stále zůstává. Nejsložitější je situace v úseku od ubytovny na Jiráskově ulici (bývalá kasárna) po vlakové nádraží. Při hlavní silnici je několik marketů a restaurací a dvě benzinové pumpy.

Právě tam se soustředí pozornost desítek ubytovaných.

„Podle mě je jediná cesta, dát jim hned zpočátku najevo, co si mohou dovolit," komentuje situaci Michal Skypala z Murphys baru na autobusovém nádraží.

„Chodí sem především Poláci, a ti jsou prostě hluční, chtěli si i donést vlastní pití, ale brzy jsme to utnuli. Pár drobnějších problémů bylo, ale zatím jsme si poradili," dodává a ví, o čem mluví. Podobný bar vlastní i v Solnici, kde je situace naprosto obdobná.

Stejné zkušenosti mají i v dalších barech v Rychnově – personál se shodne na jednom – jasně dát najevo, co si návštěvníci mohou dovolit. Případně je rezolutně vyprovodit ven.

Takovou bezpečnostní výspou se na této trase jeví malá benzinová čerpací stanice u Kauflandu. Funguje tam totiž jen jedna pracovnice. „Přes den i k večeru to jde, přeci jen máme v sousedství velký market, bojím se ale brzy ráno," komentuje situaci obsluha Veronika. Večerní uzávěrka se řeší policejní asistencí – na parkoviště přijede policejní auto a hlídkuje do doby, než obsluha bezpečně benzínku zavře a odejde domů.

Večerní odchody prodavaček z obchodů jsou také problematické. Řada žen se spolehne na doprovod rodinných příslušníků. „Máme hodně nepříjemné pocity, několikrát se i stalo, že nás ti, co postávají na autobusovém nádraží, obtěžovali," řekla prodavačka Hedvika.

Policejní statistiky
Na území Rychnova a Kvasin zaznamenala police v roce 2015 celkem 250 trestných činů. V loňském roce jejich počet mírně klesl na 228, z toho jich bylo 27 spácháno cizinci.

Oproti tomu počet přestupků se zvýšil téměř o polovinu. Z 1342 v roce 2015 na 1978 za rok 2016.

Problém v dopravě

Podle Miloslava Šíby, velitele obvodní policie v Rychnově k žádným větším potížím nedošlo. Jde spíše o obtěžující drobné přečiny či výtržnosti.

„Občané nás volají třeba v době, kdy zavírají restaurace, a ubytovaní v kasárnách jdou domů – u toho dělají hluk, kopou do popelnic, řeší vzájemné potyčky. Co ale vidím jako problém, je stav v dopravě a dopravní přestupky. Jejich počet se zdvojnásobil, obzvlášť právě v místě u nemocnice a ubytovny."

Obtížné počty

Kolik vlastně nově příchozích v Rychnově je? Na tuhle otázku nikdo správnou odpověď nedá – není možné spočítat množství nelegálních ubytoven, či počet lidí obývajících soukromé byty.

„Odhadujeme to na více jak tisíc lidí," odpověděl na otázku tajemník rychnovského městského úřadu Ladislav Pyskatý.

Je docela možné, že počet nově příchozích se reálně pohybuje až kolem dvou tisíc. V tomto kontextu je zajímavá informace, že počet obyvatel Rychnova klesá, v loňském roce o sto občanů. V současnosti má město necelých 11 tisíc obyvatel české národnosti a 250 trvale žijících cizinců. Ve světle těchto čísel může být nově příchozích a ubytovaných téměř pětina.

Zastavárny mají žně

Obraty v restauracích však prý nijak výrazně nerostou. Kdo konstatuje, že se pohyb na pultě jeho provozovny zdvojnásobil, je Radek Kimmel z místní zastavárny: „Telefony, tablety, notebooky - vlastní věci a věci, které si kradou mezi sebou - ten pohyb je opravdu dvojnásobný. A řada věcí tady zůstane nevyzvednutá. Už i omezujeme výkup věcí," dodal. Není to ovšem jen samotné okresní město, kde policie řeší časté problémy.

„V obcích Solnice a Kvasiny se obyvatelé ubytoven, převážně cizinci, v poslední době dopustili zejména případu výtržnictví spojeného s poškozením zaparkovaných vozidel, vloupání do vozidla, krádeže batohu v autobuse se škodou 30 tisíc či dalších krádeží včetně pracovního nářadí nebo výrobních dílů do vozidel," dodala policejní mluvčí Alena Kacálková.   (kuč, pn)