Jen proboha žádné karafiáty!

Až ideologickou pachuť má karafiát, nejobligátnější květina darovaná za minulého režimu ženám k jejich Mezinárodnímu dni žen, ze kterého komunisté udělali takřka politický svátek. Tak silnou pachuť, že dnes hraničí s faux pas ho nějaké ženě dát.

„Mnohem větší zájem je o růže. A musím říct, že nejen jich, ale i dalších květin prodáme rok od roku 8. března víc. MDŽ se vrací znovu do módy," řekla Marta Bláhová z jednoho pardubického květinářství.

Tradici „emdéžet" po listopadové revoluci převzal do značné míry květnový Den matek. Někteří s odporem ke komunisty zprofanovanému MDŽ slaví spíš ten, další setrvávají u tradice, jiní obdarovávají ženy květinami a drobnými dárky oba svátky.

„MDŽ neslavíme. Jako přežitek ho prostě jako svátek nevnímáme," řekl Chrudimák Richard Alexa.

„MDŽ myslím víc lidí vnímá jako český svátek, než Valentýn nebo Haloween, jež nám byly vnuceny," kontruje 30letá Magda Jindráková.

„Obě oslavy žen mi přijdou krásné a duchaplnější než Valentýn či Haloween, které jsou navzdory svému zahraničnímu původu vtloukané do hlav veřejnosti, kdekoliv se na ulici v tom čase pohneš," přisvědčila Pavlína Labudová.

Pravdou je, že Mezinárodní den žen má ve světě o něco delší tradici než Den matek. Jeho slavení dohodly v roce 1910 zástupkyně levicových stran a organizací na konferenci v Kodani, které se zúčastnila i sociální demokratka Karla Máchová. Svátek měl připomínat stávku newyorských švadlen z 8. března 1908. Poprvé se slavil v roce 1911. Na demonstracích ženy žádaly volební právo a konec diskriminace v práci. OSN však uznala MDŽ v roce 1975.

V socialistickém Československu školáci ženám 8. března většinou zarecitovali, oslavenkyně dostaly karafiát a na podnikových oslavách se bujaře popíjelo. Po nechvalné nálepce MDŽ jako komunistického svátku zneužitého k politickým agitkám a mužským pitkám se v posledních letech svátek znovu stává připomínkou ženských práv.

Podle průzkumů si MDŽ připomíná zhruba polovina Čechů, především starší generace. Na východ od našich hranic je MDŽ mnohem populárnější.

Den matek, který je hlavní konkurencí MDŽ, každoročně vychází na druhou květnovou neděli a je o něco mladší. U nás se začal slavit v roce 1923, jeho propagátorkou byla Alice Masaryková. Po válce byl postupně zatlačován do pozadí právě oslavami MDŽ.

ANKETA: Kterému svátku dáváte přednost?

Mezinárodní den žen. Ilustrační fotografie.Milan Melesík, 52 let, Žacléř: „Neslavíme MDŽ, neslavíme Den matek. Ani jsem si na to nevzpomněl. Pamatuji si jen, že v dětství jsem dával mamince karafiáty. A pak, že se při MDŽ vždycky chlapi dost opili. V každém případě já nic kupovat nebudu."

Zdena Barvířová, 45 let, Chrudim: „Někomu Mezinárodní den žen 'smrdí' komunismem, a musím říct, že se nedivím, mně se ale podařilo tu pachuť už ze sebe dostat a s manželem jsme se k svátku opět vrátili. Jen má zákaz mi kupovat karafiáty."

Adam Souček, 22 let, Hradec Králové: „Co si pamatuji, tak se u nás doma vždycky slavil jak Mezinárodní den žen, tak i Den matek. Dodržuji to doteď  a i letos se u nás oba svátky neobejdou bez květin, dobré čokolády a pořádné pusy!"