Úklid potřebují také Krkonoše

Akce, která se koná pod dohledem ochránců přírody, letos vstoupí už do svého 23. ročníku. Ročně se jí v celém Česku účastní kolem 18 tisíc lidí, loni dobrovolníci sesbírali kolem 350 tun odpadků.

„Projekt má především posílit povědomí o odpovědnosti každého jednotlivce za stav společného životního prostředí. Důležitý je zejména pro děti, u nichž se vytváří vztah k přírodě a hodnotové žebříčky," uvedli organizátoři.

Ve východních Čechách se zatím za jednotlivé obce přihlásilo od jednoho do pěti dobrovolníků, do soboty, kdy se akce uskuteční, jich však zřejmě ještě přibude. Z Hradce Králové bylo včera přihlášeno 20 lidí, v Pardubicích, kde se lidé hlásí za jednotlivé městské části, bylo čtrnáct dobrovolníků.

Řada obcí, měst, ulic či domů si však organizuje úklid sama a také termíny se liší. Jedna z velkých akcí se například uskuteční na území Krkonošského národního parku, ale až příští víkend.

„Akce se bude týkat jak veřejnosti, tak všech zaměstnanců. Veřejnost bude klasicky uklízet odpadky, zaměstnanci budou čistit svodnice, příkopy, louky a podobně," řekl Deníku mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Naopak už minulý týden lidé uklízeli například vesnice Kolesa a Komárov.

Mladí na lodích vyčistí Orlici

Speciální akci s názvem Řeky nejsou smetiště zaměřenou na úklid řeky Orlice už po osmé pořádá Klub dětí a mládeže Hradec Králové. Cílem této každoroční aktivity je úklid odpadů z koryta řeky Orlice v úseku dlouhém 71 kilometrů.  Ve dnech 18. a 19. dubna vyjede na Orlici 197 lodí s dobrovolníky. Mladí lidé na lodích budou sbírat odpadky z koryta řeky a břehů Orlice například v úseku Doudleby nad Orlicí – Hradec Králové. Tato oblast spadá do území přírodního parku Orlice a částečně do přírodní památky Orlice. Akci podpořil i Královéhradecký kraj, který ji dotuje částkou 140 tisíc korun. V minulých letech se podařilo vysbírat přes 33 tun odpadu, loni se akce zúčastnilo přes 480 dobrovolníků.