Jejich dotazy směřují na zajímavosti v Jičíně, historické skvosty, ale i na pohádkové bytosti. A šestnáctitisícový Jičín má rozhodně co nabídnout. Přístupná je Rumcajsova ševcovna, Valdická brána, kouzelná Galerie Rumcajsův svět, otevřeno je muzeum, kostely, Valdštejnská lodžie. Vyhledávanou celebritou je loupežník Rumcajs a jeho žena Manka. Ty můžete právě nyní v Jičíně potkat a třeba se s nimi i vyfotit. V současné době zde o nich natáčí pořad polská televize.

Íčko svou nabídku služeb stále vylepšuje. Letos nabízí nové trubičky s motivem loupežníka Rumcajse, nebo komentované prohlídky centra města To nejlepší z Jičína. Zájem malých i velkých se rovněž upíná k Cipískově stezce, kde jsou průvodci Rumcajs s Mankou. Na děti tu čeká spousta úkolů, které rozšíří jejich vědomosti o pohádkovém městě.

Zájem turistů budí i projekt Prodloužených víkendů. Lidé přijíždí do Jičína na koncerty a kulturní pořady. Své příznivce si našlo také letní kino v zámeckém parku.

V pondělí je lákadlem samotný vévoda Albrecht z Valdštejna, který rozbil svůj stan na nádvoří zámku.

„Zaznamenali jsme hodně asijských turistů. Většinou chtějí poradit, co mají navštívit. Nakupují suvenýry,“ upozornil na složení návštěvníků Jakub Šeps, šéf jednoho z nejlepších informačních center v Čechách.

Přijíždí i hodně Izraelců, kteří mají největší zájem o židovské památky.

„Vysokou návštěvnost hodnotíme prakticky pouze pozitivně. Samozřejmě přináší vyšší nárok na personální zabezpečení, delší otevírací dobu, dostatečnou zásobu propagačních materiálů a také zboží, ale vždycky to je otázka kvalitní přípravy,“ domnívá se Jakub Šeps.

V Jičíně se zlepšila i nabídka ubytování, která zde byla léta velkým problémem. Naštěstí se otevřely dva velké hotely – reStart a Tammel, ve kterých se ubytuje i větší skupina zájemců.

„Opravdu se setkáváme s prakticky pouze pozitivní zpětnou vazbou turistů a návštěvníků města, kterým se u nás jednoduše líbí,“ usmívá se Šeps, podle kterého by měli být Jičíňáci na své město opravdu pyšní.