O post senátora bude ve třech východočeských obvodech, v nichž se letos konají doplňovací volby do třetiny senátu, usilovat více kandidátů než před šesti lety.

Na Orlickoústecku a Jičínsku se do včerejší uzávěrky přihlášek zaregistrovalo po sedmi kandidátech, což je stejně jako v roce 2010. Na sledovaném Pardubicku však bude soupeřit deset lidí, což je o dva více.

V ostatních východočeských senátních obvodech se volby uskuteční za dva, resp. čtyři roky. Senátní volby se uskuteční zároveň s krajskými. Po týdnu bude následovat druhé kolo, v němž se utkají dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů.

Ve všech třech obvodech chtějí obhájit funkce současní senátoři.

Pardubicko

O křeslo zdejšího senátora za Pardubicko se za sociální demokracii uchází komunální politik a lékař Vladimír Ninger, který vyzve stávající senátorku Miluši Horskou za KDU-ČSL.

Za ODS kandiduje majitel Statku Uhersko na Pardubicku David Novák. KSČM nominovala trenéra a městského zastupitele Pavla Studničku, hnutí ANO 2011 zvolilo architekta a starostu městského obvodu I Jaroslava Menšíka. Strana soukromníků ČR vybrala dopravního projektanta Petra Novotného, za TOP 09 kandiduje ekonom Jiří Čáslavka.

O funkci senátora se za Úsvit – Národní koalici bude ucházet Karel Daňhel, za Alternativu pro ČR novinář a hudebník Petr Štěpánek a za Nezávislé kandidáty do Senátu soudní znalec Emanuel Žďárský.

Orlickoústecko

I zde se současný senátor Petr Šilar (KDU-ČSL) pokusí funkci obhájit. TOP 09 nominovala starostu České Třebové Jaroslava Zedníka, sociální demokraté si zvolili Dalibora Zeleného, bývalého ředitele Českých drah. Hnutí ANO 2011 vybralo advokáta Jana Lipavského.

Volby do Senátu chce za KSČM vyhrát Antonín Vyšohlíd, který dřív zastával funkci místostarosty Králík. ODS svého kandidáta nemá. Za Stranu práv občanů kandiduje lékařka Soňa Hlavová a za Úsvit – Národní koalice Martin Strnad.

Jičínsko

Tady bude mandát senátora obhajovat Josef Táborský z ČSSD. ODS do voleb vyšle místostarostu Hořic Ivana Doležala.

KSČM bude v senátních volbách zastupovat učitelka Věra Beranová. Za hnutí ANO bude kandidovat starosta Jičína Jan Malý a za TOP 09 místostarosta Dymokur, lesník a zemědělec Tomáš Czernin, který bude mít podporu lidovců a Starostů a nezávislých.

O post senátora bude také usilovat publicista, aktivista a bojovník za práva otců Jiří Fiala, kterého nominovala Strana zdravého rozumu. Za stranu Úsvit-Národní Koalice bude kandidovat bývalý ředitel nemocnice Vrchlabí a někdejší senátor na Hradecku za ČSSD Vladimír Dryml.

Seznam kandidátů do senátních voleb
Pardubicko
ANO 2011 - Jaroslav Menšík, starosta MO I
ODS - David Novák, zemědělec
Nestraníci a KDU-ČSL - Miluše Horská, senátorka
ČSSD - Vladimír Ninger, pardubický radní, ředitel chrud. nem.
Úsvit - Národní Koalice - Karel Daňhel
Strana soukromníků ČR - Petr Novotný, projektant
KSČM - Pavel Studnička, trenér, zastupitel Pardubic
TOP 09, STAN (a další sdružení) - Jiří Čáslavka, ekonom
Alternativa pro ČR 2017 - Petr Štěpánek, novinář, hudebník
Nezávislí kand. do Senátu - Emanuel Žďárský, soudní znalec

Orlickoústecko
ANO 2011 - Jan Lipavský, advokát
TOP 09 - Jaroslav Zedník, starosta Č. Třebové
ČSSD - Dalibor Zelený, manažer, bývalý ředitel ČD
KSČM - Antonín Vyšohlíd, manažer, exstostarosta Králík
Úsvit - Národní koalice - Martin Strnad
Strana práv občanů - Soňa Hlavová, lékařka
KDU-ČSL - Petr Šilar, senátor

Jičínsko
ČSSD - Josef Táborský, senátor a radní kraje
ODS - Ivan Doležal, místostarosta Hořic
KSČM - Věra Beranová, učitelka
ANO - Jan Malý, starosta Jičína
TOP 09 - Tomáš Czernin, místostarosta Dymokur, lesník
Strana zdravého rozumu - Jiří Fiala, publicista
Úsvit - Národní Koalice - Vladimír Dryml, lékař