Malebná obec Božanov leží v samém cípu Broumovského výběžku na Náchodsku. Má necelé čtyři stovky obyvatel a velmi aktivní jednotku dobrovolných hasičů, které vládnou ženy.

BOŽANOVSKÝM HASIČŮM VLÁDNOU ŽENY. Starostkou sboru je Jindra Rejchrtová (vlevo) a velitelkou výjezdové skupiny Hana Wilkeová. Hasiči jsou nejstarším spolkem v Božanově, jejich sbor byl založen už v roce 1878. Dnes má šestatřicet členů a v převaze  jsou ženy, kterých je devatenáct. „Je pro nás výhoda, že ženy převažují, především  při pořádání kulturních akcí. Těch děláme v obci celou řadu. Má se tedy kdo zapojit. Muže však také občas potřebujeme," usmívá se starostka sboru Jindra Rejchrtová, která je zároveň i strojníkem v zásahové jednotce sboru.

Řada kulturních akcí místních „dobráků" je hojně navštěvována.  Hasičky Blanka Beková a Jana Gagová na ně vzpomínají následovně: „Poslední akcí bylo rozloučení s létem pro děti a večer byla zábava pro dospělé. Pořádali jsme ale také teplákovou zábavy, kam přišlo opravdu hodně lidí. Byla to bomba.  A nesmíme zapomenou ani na naši výroční schůzi, hasičský ples a nebo dětský karneval. Pořádáme také pálení čarodějnic, a když stavíme hranici, tak má vždy okolo šesti metrů."

Místní hasiče však hodně trápí špatné zázemí a výbava. „Nejvíce nám chybí nová zbrojnice, ale té se snad dočkáme. Potřebujeme také nové pracovní uniformy. Obnovit by potřebovaly i hadice, některé už začínají téct. Částečně se nám daří koupit ročně dvě až tři nové. Problém byl ale také s rozdělovačem, který jsme zatím opravili. To bude do budoucna další nutná investice. Je toho hodně, co bychom potřebovali. 
Abychom byli akceschopní, musíme i trénovat. Je to ale komplikované, protože většina dospělých jezdí přes týden pryč, a tak to musíme směřovat na víkendy.  Snažíme se aspoň před začátkem sezóny něco natrénovat, abychom nepohořeli na soutěžích, kterých se také účastníme," posteskne si  Hana Wilkeová, mladá velitelka zásahové jednotky. Ta je ve funkci teprve krátce, a tak prý zatím nedokáže posoudit, jaké to je vládnout mužům.

Vytoužené zbrojnice se snad hasiči dočkají už brzy. „Nebude to však jen zbrojnice, ale celá budova, kde bude i školka a nad tím místnosti na schůze a herny. Plány už máme vypracované a přislíbeny jsou i finanční prostředky. Teď se čeká na stavební povolení. Letos už to asi nestihneme, a tak snad zahájíme stavbu v příštím roce," vysvětlil místostarosta obce Josef Ptáček.

A proč by měla vyhrát soutěž Dobráci roku právě jednotka dobrovolných hasičů v Božanově?

„Protože jsme nejlepší dobráci. Nikomu neubližujeme a dobrodiní činíme. Držíme partu a obec v chodu. Máme nejméně zásahů, a to je přeci důležité a dobrá vizitka prevence. Chceme soutěž vyhrát aspoň o prsa, protože naše hasičky mají ty největší v celém okolí," směje se Jana  Gagová.

Za týden regionální Deník představí další vylosovaný hasičský sbor, a to dobrovolné hasiče z Tuře na Jičínsku.

Pravidla soutěže Dobráci roku
Projekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci s regionálními Deníky potrvá do konce června příštího roku, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.
Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypravuje do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů. V pátek po 15. hodině si na vlnách ČRo Region poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů.
Reprízu naladíte v neděli po 15. hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení.
Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15.OO hodin a začne následné hlasování pro další SDH. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 900 11 04, pro Božanovské hasiče hlasujte prostřednictvím SMS ve tvaru: DOBRACI(mezera)BOZANOV
Cena jedné SMS jsou 4 koruny
Podrobnosti najdete na webu: www.dobraciroku.cz.