Založení SDH Rohoznice se datuje k roku 1892. Na pomoc proti požárům byla zakoupena koňská stříkačka firmy F. Smekala ze Smíchova vyrobená roku 1885. S vývojem techniky byla dalším pomocníkem motorová stříkačka firmy Stratílek z Vysokého Mýta v roce 1928, tu sbor vlastní, kromě jiné techniky, dodnes.

Nový typ stříkačky  PPS 8 a jednoosé motorové stříkačky DS 16 byly zakoupeny v roce 1960. V tomtéž roce byla dostavěna hasičská zbrojnice, kde je uložena a připravena technika na zásah. V průběhu těchto let byla založena i první družstva hasičů.

Na středeční natáčení pořadu Českého rozhlasu Hradec Králové se u zbrojnice sešli nejen hasiči - malí i velci, muži i ženy, ale také „obecenstvo" z řad obyvatel obce. S koňským povozem - hasičskou stříkačkou vozil zájemce starosta obce Miloš Nosek. Ráda se svezla také rozhlasová redaktorka Jiřina Mužíková a konstatovala, že takto ji ještě nikde u hasičů nepovozili. Pak na místě uskutečnila rozhovor se starostou SDH Miloslavem Stránským a dalšími přítomnými, nevyjímaje nejmladší členy sboru - děti.

Mladí hasiči

V roce 1972 vznikl pod vedením pana Josefa Vondrouše kroužek mladých hasičů. Z okresního kola hry ,,Plamen" přivezli několik medailí. Největšího úspěchu dosáhli pod jeho vedením dorostenci, kteří se v roce 1985 probojovali na krajské kolo. Do hasičské zbrojnice  přibyla  PPS  12, která byla využita  zejména na  soutěže.

V roce 1986 převzal vedení mládeže  Ladislav Dufek, současný velitel rohoznického  sboru. I pod jeho vedením mladí hasiči úspěšně bojují a přivážejí ze soutěží řadu pohárů a medailí. V roce 2010 se podařilo kolektivu mladých hasičů zvítězit v okresním kole hry ,,Plamen".  Dorostenci se probojovali celkem čtyřikrát do krajského kola, v roce  2003 přivezli bronzové medaile z Dobrušky.

Z důvodu rostoucí konkurence byla zakoupena v roce 2002 soutěžní stříkačka PPS 12 s motorem  TAZ 1500.

Problémy s cestováním byly vyřešeny v roce 2007 nákupem dopravního vozidla Wolksvagen LT 28 z financí Obecního úřadu v Rohoznici.

„Náš sbor je zařazen do kategorie JPO V, v působnosti obce. V nedávné minulosti jsme  zasahovali u požárů stohů slámy v ZD Miletín, při kterých jsme dohašovali a vykonávali hlídky. V současné době jsme nápomocni jednotce SDH Miletín hlavně při povodních, které do naší obce říčka Bystřice přináší," informuje Ladislav Dufek.

Jak hlasovat?
Pošlete co nejvíce SMS zpráv ve tvaru DOBRACI ROHOZNICE na telefonní číslo 90 011 04.
POZOR! Hlasy pro hasiče z Rohoznice posílejte do pátku 22. dubna do 15 hodin.
Každý, kdo pošle, SMS zprávu má šanci získat pivo na měsíc zdarma. Počet SMS z jednoho telefonního čísla není omezený.

Kulturní život

Každoročně sbor připravuje pálení čarodějnic, ve spolupráci s obecním úřadem a s mysliveckým sdružením se podílí na Dětském dnu. Hasiči připravují různé soutěže pro děti i dospělé, například turnaj v pétanque či soutěž ve střelbě ze vzduchovky. Oblíbenou novinkou se stává  letní  biatlon  na kolečkových  bruslích. Pro mladé hasiče organizujeme vícedenní soustředění  a  pořádáme  výlety.

„Velice zajímavý zásah jsme měli při požáru čapího hnízda v roce 1997,  které bylo vystavěno přímo na elektrickém vedení a chytlo v důsledku zkratu. Po použití práškového RHP  se mohli nájemníci vrátit  a každým rokem se věrně vrací dodnes.

Ve sboru mají také velice šikovné výtvarníky a kreslíře, kteří se účastní v rámci výtvarné soutěže ,,Požární ochrana očima dětí" a získávají řadu ocenění v okresním i krajském kole; největším úspěchem je vítězný obrázek dorostence Dominika Dufka v republikovém kole v roce 2013. (Text je zpracován s využitím materiálů SDH Rohoznice.).

Pravidla soutěže
Projekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci s regionálními Deníky potrvá do konce června tohoto roku, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.
Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypravuje do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů. V pátek po 15. hodině si na vlnách ČRo Region poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů.
Reprízu naladíte v neděli po 15. hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení.
Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15.OO hodin a začne následné hlasování pro další SDH.
Hlasovat lze prostřednictvím SMS na telefonní číslo 900 11 04 ve tvaru: DOBRACI (mezera) název sboru, zde tedy DOBRACI ROHOZNICE.
Cena jedné SMS zprávy jsou 4 koruny. Podrobnosti najdete na webu: www.dobraciroku.cz.