Hasiči z Voděrad mají šanci vedle zisku titulu vyhrát velkolepou show s hudebním programem. Podpořit je můžete i vy, naši čtenáři, zasláním soutěžní SMSky z mobilu.

Voděrady naleznete nedaleko Opočna, pyšnícího se národní kulturní památkou renesančním zámkem. Dominantou Voděrad je kostel sv. Petra a Pavla. Obec leží v nadmořské výšce přes 360 metrů, z její návsi máte Orlické hory jako na dlani. Ještě lepší výhled na hřeben dlouhého pohoří se naskytne z nedaleké rozhledny Osičina.

Ve Voděradech žije téměř sedm set obyvatel. Ve sboru dobrovolných hasičů, který patří mezi nejmladší v okrese (založen v prosinci roku 1942), působí 86 členů. Radost jim přináší patnáct dětí, které docházejí do hasičského kroužku. „Dvěma nejmladším hasičkám je pět let, nejstarší člence sboru ve Voděradech zbývá do dovršení stovky rovněž pět let," usmívá se hasičský starosta Radek Panenka.

Nová zbrojnice

Na podzim v roce 2013 se ve Voděradech konala velká sláva. Otevírala se nová požární zbrojnice, která je velkou dvougaráží sloužící technice. „Disponujeme starým trambusem, který je mezi sbory v republice hodně rozšířen. Slouží nám velmi dobře," chválí spolehlivost stroje Panenka. „Letos už jednou vyjížděl. Pátého ledna jsme pomohli, když zamrzly napáječky pro zvířata. Dovezli jsme jim vodu."

Zatím posledním zásahem byl listopadový výjezd k požáru trávy za Novou Vsí. „Nakonec nás nebylo potřeba. Po dohodě jsme se vrátili zpět na základnu," konstatuje starosta hasičů.

Další technikou je stříkačka PS12 s podvozkem, motorová pila, kalová čerpadla (elektrické i motorové) a elektrocentrála. Druhým vozidlem voděradských hasičů je valník Avia z roku 1983.

Kdysi byla dlouholetým problémem hasičů ve Voděradech chybějící voda. „Scházel nám rybníček nebo nádrž. Proto jsem léta bojoval za to, abychom získali cisternu. V roce 1980 jsem ji přivezl z Prahy, z dopravního podniku hlavního města. Kropicí vůz jsme předělali na zásahový vůz s lafetovou proudnicí. Do garáže staré zbrojnice se však málem nevešel," vzpomíná zasloužilý čestný člen sboru František Červinka.

Z výjezdů mu v paměti nejvíce utkvěl požár nedalekého lesa, kde se říká V háji. „Foukal tehdy strašně silný vítr. Měli jsme strach, že nám shoří vlastní hadice. Hajný Vondřejc klečel na zemi a modlil se, aby plameny nepřeskočily na sousední paseku. Byl to skutečně velký zásah."

Červinka svým mladým nástupcům velmi fandí. „V nové zbrojnici si sami zhotovili šatnu a regály na nářadí. Ovšem největší radost mám z toho, že začali systematicky pracovat s dětmi."

Výšlap, ples, průvody

Hasiči ve Voděradech rovněž připravují řadu oblíbených společenských akcí pro celou obec. O jejich výčet se při návštěvě Deníku v místní hasičské zbrojnici pokusil Radek Panenka. „Už asi patnáct let na Nový rok pořádáme novoroční výšlap. Vyrazíme pešky na zdejší Vyhnanský kopec, což je nejvyšší místo zdejších vrchů. Na příjemné setkání se lidé dřív vydávali na běžkách, ale poslední zimy schází sníh, takže se už chodí pěšky bez lyží. Tradiční ples máme už za týden v sobotu. Hned nato v únoru nás čekají ostatkové průvody. Společně se sportovci děláme čarodějnice a na podzim se děti těší na drakiádu. V posledních letech jsme dvakrát uspořádali pouštění balónků s přáními Ježíškovi."

Momentálně voděradské hasiče nejvíc zaměstnává přestavba staré zbrojnice na novou stylovou klubovnu.

Pravidla soutěže Dobráci roku
Projekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci s regionálními Deníky potrvá do konce června příštího roku, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.
Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypravuje do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů. V pátek po 15. hodině si na vlnách ČRo Region poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů.
Reprízu naladíte v neděli po 15. hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení.
Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15.OO hodin a začne následné hlasování pro další SDH. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 900 11 04, pro hasiče z Voděrad hlasujte prostřednictvím SMS ve tvaru: DOBRACI (mezera) VODERADY
Cena jedné SMS jsou 4 koruny. Podrobnosti najdete na webu: www.dobraciroku.cz.