„Letošní ročník tradiční soutěže, kterou jsme u nás připravili pro hasiče na sobotu 13. července, hodnotím velice kladně. Její účastníci k nám přijeli z blízkého okolí i z daleka, nechybí ani soutěžící z Polska. Z největší dálky k nám dorazil náš spolupracující tým hasičů z Kunštátu na Moravě a ze Šatova u Znojma," uvedl záhořský starosta Vojtěch Špinler.

Letošní ročník závodů byl i jakousi oslavou, protože dobrovolní hasiči v Orlickém Záhoří si připomínají 130 let
od svého založení.

„K dnešnímu dni u nás působí dvacet tři dobrovolných hasičů a deset členů dětského dorostu," řekl Karel Vychytil, velitel jednotky Sboru dobrovolných hasičů v Záhoří.

Až na jeden případ neukázněné osoby mají podle něho letošní prázdniny, co se týče zranění turistů, požárů a dalších pohrom v obci, klidný průběh. Lidé jsou podle Vychytila na horách ukáznění a chovají se podle předpisů.

Zasoutěžit si do Orlických hor přijeli také dobrovolní hasiči z královéhradeckých Malšovic. „Jsme tady na závodech podruhé. Letos jsme skončili na pěkném čtvrtém místě. Zdejší soutěž v požárním útoku se nám líbí. Je tady příjemné prostředí, milí lidé a nechybí dobrá zábava," svěřil se Martin Pyskač, velitel soutěžního družstva. Malšováky můžete vidět trénovat ve Svinarech nebo v hasičárně v Čajkovského ulici.

V rámci soutěžního programu nechyběly ukázky práce Českého červeného kříže z Hradce Králové. „Lidé by měli přizpůsobit své chování počasí, svým schopnostem a místu, kde se právě pohybují. Sportovci by neměli při svých aktivitách zbytečně riskovat," uzavřel Lukáš Pochylý z Českého červeného kříže.

Eva Ženíšková