Falšování registrací vozidel dovezených z ciziny, kterého se dopustil bývalý, za tento čin soudně trestaný úředník dobrušské radnice Radovan Antl, má dohru pro desítky nevinných lidí. Těm se totiž většinou nepodařilo dohledat chybějící a často neexistující originální doklady od svých vozidel v zahraničí, které po nich dobrušský úřad požadoval - jinak budou jejich auta vyřazena z provozu. Úřad proto v posledních dnech začal poškozené informovat o tom, že pro ně řízení končí neslavně.

Poškození však mají možnost odvolat se proti rozhodnutí ke krajskému úřadu a většina z nich to udělá. Odvoláním získají minimálně čas navíc.

Prodlouží se doba, kdy mohou auta užívat. Co bude potom, netuší a mají obavu, že přijdou o hodně peněz. Odhadní cena auta podle nich nebude stejná jako cena prodejní. Proto řada z nich zvažuje společnou žalobu.

Celá věc je pro ně však velmi stresující a přepadá je pocit nespravedlnosti. Stěžují si na to, že ačkoli nic nespáchali, trpí kvůli podvodům jiných a poukazují i na způsob, jakým s nimi dobrušský úřad komunikuje. Chybí prý lidský přístup.

„Člověk si připadá, jako by byl viníkem této situace. Ten dopis, co poslali, je změť paragrafů, kterým nerozumím. Chtějí nás takzvaně zaříznout. Jsem z toho unavená, jsem na dně, ale budu bojovat," říká seniorka Vlasta Nováková z Lípy nad Orlicí.

„Jsem od svých osmatřiceti let vdova, vychovala jsem sama dvě děti. Na auto jsem dlouho šetřila a na nové rozhodně nemám," svěřila se třesoucím se hlasem. „Potřebuji přitom na nákupy i k lékaři. Dcera bydlí daleko, nebudu se moci za ní dopravit. Nedokážu se smířit s tím, jak nám úřad hází klacky pod nohy a v podstatě očišťuje trestný čin," dodala s tím, že vzdát se rozhodně nehodlá.

Poškození jsou nyní rozděleni do dvou skupin. Prvním z nich dopisy o ukončení řízení z dobrušského úřadu už přichází do schránek, další využili možnosti prodloužit lhůtu na dodání potřebných dokladů. „Lhůty byly prodlužovány zhruba ve 20 až 30 případech," uvedl tiskový mluvčí úřadu Miroslav Sixta. Úřednice dobrušského dopravního odboru vyjádřily v minulosti nad celou situací lítost, jinak však prý úřad postupovat nemůže.

Radovan Antl zfalšoval registrace mezi lety 2008 až 2011 prokazatelně u 205 vozidel. Soud mu v roce 2014 uložil za zneužití pravomoci úřední osoby podmínku, zákaz činnosti a pokutu 400 tisíc. Kdo vozidla z ciziny dovážel a vydělával na nich nemalé peníze, se policii prokázat nepodařilo, ačkoli to tuší i někteří poškození.