"V horizontu dvou let bychom také chtěli začít stavět novou sjezdovku. Smyslem je provozně odtížit horní části obce. Kabinová lanovka a terminál by měly být hlavním nástupním místem do celého resortu," říká Palán. Hlavním tématem rozhovoru ale byla nová visutá lávka, která se zítra (v pátek 13. května) otvírá veřejnosti.

Jak vznikla myšlenka postavit světově unikátní visutou lávku pro pěší?

Ředitel Horského resortu Dolní Morava Martin Palán.Ředitel Horského resortu Dolní Morava Martin Palán.Zdroj: Deník/Iveta Nádvorníková

Projekt jsme měli v hlavě už zhruba před osmi či devíti lety. Je zhruba stejně starý jako Stezka v oblacích. Ale spousta projektů most předběhla, a tak na něj došla řada až nyní.

Projekt visutého mostu stál asi 200 milionů korun. S jakou počítáte návratností?

To je v dnešní nejisté době velmi složitá otázka. Doufáme v návratnost zhruba do deseti let. Počítáme s návštěvností přibližně dvě stě tisíc lidí ročně.

Psali jsme již:

Nejdelší visutý most na světě je na Dolní Moravě
Adrenalin sto metrů nad zemí. Lávka Sky Bridge 721 přináší neuvěřitelné výhledy

Pokud turisté nebudou chtít jít po svých, zaplatí kromě vstupného na visutý most, které je v základní formě 390 korun za dospělého, i za lanovku. Není cena například pro čtyřčlennou rodinu moc vysoká?

Jsem přesvědčen, že odpovídá evropským standardům. Cena za vstup na podobný most v Portugalsku je víceméně stejná.

Když vstoupíte na visutý most, nemáte strach?

Nemám. Jsem přesvědčený, že nelze rozdělit zážitky na dobré nebo špatné. Zážitek musí být v prvé řadě silný, a to mi visutý most splňuje.

Na Dolní Moravě se na jaře otevře největší visutá lávka pro pěší na světě.
Se 730 metry je lávka v Dolní Moravě nejdelší na světě. Jaká je konkurence?

Dlouhodobě jste terčem kritiky ochránců přírody. Jak byste popsal váš vztah s nimi?

Postupujeme v souladu s územním plánem a splňujeme všechny legislativní podmínky, takže nemáme důvod s nimi bojovat. Naopak. Spolupracujeme a všechny projekty s nimi dopředu konzultujeme.

Ochranáři varují

Ochránci přírody však před zastavováním lokality v blízkosti Králického Sněžníku dlouhodobě varují. Záměr výstavby hotelového komplexu navíc před časem pozastavilo ministerstvo životního prostředí. „Podle našeho názoru není možné pouze konstatovat, že postupným povolováním staveb v lokalitě s již očekávaným mírným zhoršením přírodních podmínek došlo k tak závažným zásahům, že nyní nemá smysl území chránit jako případný biotop pro živočichy či rostliny,“ upozornil předseda Českého svazu ochránců přírody v Šumperku Slavomír Bušina.

Obec a místní bojují s přílivem jednodenních turistů. Není právě výstavba takové atrakce jen dalším lákadlem pro návštěvníky, kteří obec tak zatěžují?

Dolní Morava má nejdelší visutý most pro pěší na světě. Sky Bridge 721 se otevře pro veřejnost v pátek 13. května.Dolní Morava má nejdelší visutý most pro pěší na světě. Sky Bridge 721 se otevře pro veřejnost v pátek 13. května.Zdroj: Deník/Iveta Nádvorníková

Jednodenní návštěvníci sem jezdí zhruba od roku 2015, kdy nás překvapil nebývalý zájem o Stezku v oblacích. Od té doby jsme vybudovali další stovky parkovacích míst, takže na takovou zátěž jsme, myslím si, dobře připraveni.

Kolik je zde tedy parkovacích míst? A jak je to s placením parkovného?

V současné době máme přes 1200 parkovacích stání, která jsou zatím neplacená.

O změně územního plánu, který dal visutému mostu zelenou, jsme psali:

Na Dolní Moravě se na jaře otevře největší visutá lávka pro pěší na světě.
Posudek na visutý most v Dolní Moravě: Přírodě neublíží, prospěje zdraví turistů

V dolní části obce vzniká parkoviště. To ale zřejmě bude placené?

Kabinová lanovka x parkování

Výstavbou kabinové lanovky se podle starosty obce Dolní Morava Richarda Nováka zklidní provoz v horní části obce. Komplexně podle něj ale tento projekt situaci nevyřeší. „V dolní části obce se provoz zklidní až změnou struktury návštěvníků, to znamená z jednodenních na vícedenní,“ uvedl Novák.

Ano, vzniká tam parkoviště. Reagujeme na všechny svoje aktivity a parkovací místa rozšiřujeme. Zatím tato místa placená nejsou.

Regulujete nějak počet lidí, kteří do resortu za atraktivitami přijíždí?

Máme on-line systém. Organizujeme a regulujeme tak vstupy. To se stane i při otevření mostu. Návštěvníci si rezervují termín na konkrétní den i čas. Je to další logický krok, přistupují k tomu tak i ve světě.

O kabinové lanovce jsme již psali:

Na Dolní Moravě má vyrůst kabinová lanovka.
Kabinová lanovka na Dolní Moravě? Veřejný zájem se kříží s ochranou přírody

Jaké jsou vaše ubytovací kapacity? A jsou právě vícedenní návštěvníci skupina, na kterou se chcete zaměřit?

Naším cílem samozřejmě dlouhodobě je, aby tu lidé zůstávali na více dní. Dolní Morava má nyní asi 2200 lůžek, která jsou klíčová jak při zimní lyžařské, tak při letní dovolené. Turistických míst i cílů je tady celá řada. Snažíme se motivovat návštěvníky, aby u nás a celkově v Pardubickém kraji zůstávali co nejdéle. Máme jim určitě co nabídnout.

V minulých dnech jste odhalili také své plány na výstavbu sjezdovky. Kdy ta by mohla začít?

Chtěli bychom začít stavět v horizontu dvou let. Smyslem je provozně odtížit horní části obce. Kabinová lanovka a terminál by měly být hlavním nástupním místem do celého resortu. A tím by se měl i snížit provoz v horní části obce, ačkoliv ani ten už není tak vysoký jako v prvních letech.