„Kvůli výstavbě nové lanovky na Sněžku lanovka naposledy vyjede druhého září, poté budou turisté na Sněžku muset stoupat pěšky," řekl  náčelník lanové dráhy Jiří Martinec.

Dodal, že má od stavební firmy zajišťující stavbu nové lanovky potvrzeno,  že 3. září začne firma s intenzivními pracemi na stanici Růžová hora.

„Původní lanovka tak pojede naposledy druhého září v devatenáct hodin," řekl Martinec.

Horní úsek lanovky na Sněžku je uzavřený od května, dělníci už odmontovali sloupy a pracují na přebudování horní stanice lanovky na Sněžce.

Podle Martince nyní za příznivého počasí využívá lanovky k cestě na Růžovou horu zhruba 800 lidí denně.

„Oproti minulým rokům je zájem určitě menší, protože mnozí turisté absolvovali lanovkou celou cestu až na Sněžku," řekl Martinec. Nyní musejí lidé po vystoupení z lanovky na Růžové hoře vyrazit na Sněžku pěšky. Čeká je zhruba 2,5 kilometru chůze.

Nová lanovka za takřka 300 milionů, která bude mít místo dosavadních otevřených sedaček pro dva pasažéry komfortnější čtyřmístné kabinky, by se měla rozjet na jaře 2014.

Hodinová kapacita lanovky zůstane na 250 lidech. Jízda až na vrchol by se díky vyšší rychlosti měla zkrátit z nynějších 25 zhruba na 16 minut. Lanovka také bude lépe odolávat větru.