Stavební stroje se ve čtvrtek ráno hemžily na kruhové křižovatce silnic I/16 a I/35 u Úlibic, aby zde vytvořily náhradní jízdní pruh ve směru Nová Paka - Jičín. Ten bude sloužit řidičům pro zrychlení dopravy při rekonstrukci hlavního tahu na Hradec Králové.

Hlavní práce na pětatřicítce ve směru od Mladé Boleslavi na Hradec Králové v úlibickém úseku v délce necelých 1,5 kilometru měly vypuknout už tento čtvrtek, kvůli dopravním opatřením byl termín posunut na 27. června.

Oči na stopky

Při rekonstrukci vozovky bude doprava řízena přes den pracovníky dodavatelské firmy, v noci semafory. Aby tu řidiči nemuseli stát 
v dlouhých frontách, připravují se dvě významné změny. Nejdříve bude vytvořen pod tělesem křižovatky směrem k Zebínu ve směru od Nové Paky takzvaný „bypass", tedy náhradní jízdní pruh, který by měl uspíšit dopravu mezi Novou Pakou a Jičínem.

Řidiči, jedoucí směrem na Hradec Králové, pak budou pokračovat na křižovatku, která bude stále v režimu kruhového objezdu. Druhá zásadní novinka čeká každého, kdo pojede od Jičína 
a Mladé Boleslavi.

Zkrácení termínu

Na zrychlený pruh totiž mohou řidiči od 27. června zapomenout. Už u benzinové čerpací stanice v Robousích budou podle dopravního značení navedeni do patřičných směrů. Pravý jízdní pruh bude vymezen pro vozidla mířící na Hradec  Králové, levý (nyní zrychlovací) bude sloužit vozidlům pro směr Nová Paka.

„Řidiče bych chtěl požádat, pokud v daném úseku zastaví, aby mezi vozidly nechali patřičné rozestupy pro případný průjezd záchranné služby," apeluje již dnes na všechny za volantem stavbyvedoucí  dodavatelské firmy M – Silnice Jičín Miroslav Kunt.

Pro všechny je pak určitě dobrou zprávou, že dodavatelská firma se vzhledem k přetíženosti celého úseku bude snažit o zkrácení termínu pokládky živičného povrchu, a to do 20., maximálně 22. července.

„Na stavbu máme vymezeny tři měsíce, ale jsme si vědomi důležitosti tohoto uzlu a také nárůstu letního provozu, proto chceme řidiče omezovat co nejméně,"  tvrdí Kunt. Cestáře tak čeká práce o sobotách, nedělích 
i ve svátcích. Pracovní dobu  by měli prodloužit i do večerních hodin. Po dokončení  opravy se provoz na 1/35 a I/16 vrátí do normálu.