„Bude to na delší dobu," posteskla si s tím, že dojít k výsledku nemusí být jednoduché. Celý den jednala se zástupci stran a koalic, které se ve volbách dostaly do krajského zastupitelstva. „Budeme hledat průniky v rámci našich programů," vysvětlila Klára Dostálová.

Pětačtyřicetiletá náměstkyně ministryně pro regionální rozvoj má velké zkušenosti ze svého předešlého působení na hradeckém krajském úřadu, v Centru evropského projektování či z postů v rámci ROP a před volbami slibovala, že jich plně využije při vedení kraje. Od sobotního oznámení pěti soupeřů ANO, že chystají pětikoalici, však musí vážně počítat i s možností, že ANO přes výrazné vítězství může skončit v opozici.

Smiřuje se s tím těžko. „Tady je odpověď na to, proč lidé nechodí k volbám," konstatuje hořce. Hovořila o tom i s šéfem ANO Andrejem Babišem, který prý celou věc sleduje a vnímá stejně - jako spolčení.

Sama vznik a složení pětikoalice, kterou ANO označuje za „antibabišovskou", považuje za podivné: „Je to spolčení stran, které spolu nemohou ani komunikovat." Nevěří prý tomu, že by například ODS nebo TOP 09 považovaly tento způsob voleb za generální úklid. „Kde jsou předvolební prohlášení o zkažené ČSSD a o změně, kterou náš kraj potřebuje?" ptá se Klára Dostálová.

Jak se hlasovalo o budoucnosti kraje                                                  počet hlasů             %
ANO 2011                                              40 966               25,18
ČSSD                                                     21 297               13,08
ODS                                                       16 157                9,93
Koalice pro Královéhradecký kraj            15 891                9,75
KSČM                                                     15 297                9,39
Starostové a Východočeši                      14 542                8,98
TOP 09                                                  12 610                7,74
Koalice SPD a SPO                                    9017                 5,54
Koalice Piráti a SZ pro KHK                         8588                5,27
Svobodní a Soukromníci                            2652                1,62
Úsvit s Blokem proti islamizaci                     1464                0,89
Nezávislí                                                     1110                 0,68
DSSS – Imigranty a islám v ČR nechceme! 1066                 0,65
Ne ilegální migraci                                         940                  0,57
Národní demokracie                                     400                   0,24
Volte Pravý Blok                                           371                   0,22
Republikáni, Patrioti ČR a HOZK                    297                   0,18

ODS je s výsledkem voleb spokojena, lídři dalších stran pociťují zklamání

Jiří Štěpán (ČSSD):
Počet mandátů nám bohužel klesl z 12 na šest. Doufali jsme ve vyšší účast voličů, která by nám pomohla získat hlasy, ale k volbám přišlo málo lidí. Naše kampaň byla oproti minulosti interaktivnější, použili jsme modernější média a snažili jsme se být blízko lidem.

Martin 
Červíček (ODS):
Třetí místo z devíti subjektů, které se dostaly do zastupitelstva, je pro nás velmi dobrý výsledek. Navíc jsme získali téměř stejný počet hlasů jako v roce 2012, tedy v době  před krizí ODS. Nyní k nám našlo cestu šestnáct tisíc voličů, kterým bych chtěl moc poděkovat.

Vladimír Derner (Koalice pro Královéhradecký kraj):
Čekali jsme lepší výsledek, ale voliči rozhodli jinak. Teď se soustředíme na vyjednávání o pětikoalici. Bude náročné skloubit názory a požadavky všech účastníků, ale o to cennější bude výsledek. Je lepší, když se víc stran domluví, než když jedna direktivně bouchne do stolu.

Otakar Ruml (KSČM):
Výsledek hlasování mě vyloženě zklamal. Udělali jsme nějaké chyby, jenže v těchto volbách nebylo oceněno, co kdo odpracoval, ale šlo se na sliby. Navíc naše voličská základna sestává hlavně ze starších lidí a na ně mohlo velmi zapůsobit zvýšení důchodu o tři stovky. A já se jim nedivím.

Martina 
Berdychová (Starostové a Východočeši):
Ve volbách jsme čekali trochu lepší výsledek: obhajovali jsme osm mandátů a získali čtyři. Teď nás čeká jednání o pětikoalici. Zatím je to všechno ještě příliš živé, příliš čerstvé… Pokud se s partnery dohodneme, chtěli bychom prosadit co nejvíce věcí z našeho volebního programu.

Zaujalo nás: Nastoupí 31 nových zastupitelů

Obyvatele Královéhradeckého kraje to k urnám příliš netáhlo, své hlasy odevzdalo pouhých 37 procent oprávněných voličů.

Krajské zastupitelstvo bude opravdu různorodé, neboť v něm budou zasedat zástupci hned devíti seskupení. Část z nich jsou však koalice, takže o věcech kraje ve skutečnosti budou hlasovat zástupci patnáctky stran a hnutí.

V zastupitelstvu se objeví i dva nováčci - Koalice SPD a SPO a Koalice Piráti a Strana Zelených + Změna pro KHK, kteří získali shodně po dvou mandátech.

V 45členném zastupitelstvu Královéhradeckého kraje mandát zastupitele obhájilo 14 lidí. Zbylých 31 zastupitelů bude nových.

Podle politologa Pavla Štefka bude nové zastupitelstvo tak trochu připomínat „dream team". Zasedne v něm třeba vicepremiér Pavel Bělobrádek (Koalice pro KHK), někdejší prokurátor Miroslav Antl (ČSSD) či bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS).

Nejvíce preferenčních hlasů získal Pavel Bělobrádek, druhém místě Klára Dostálová (ANO), třetí byl Miroslav Antl.

Díky preferenčním hlasům se do zastupitelstva dostalo deset lidí.