VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dostat se na univerzitu je rok od roku snazší. Zájemců ubývá

Východní Čechy – Dostat se na  vysokou školu je díky klesajícímu počtu maturantů stále jednodušší. Například na Univezitu Pardubice (UP) přišlo letos o devět procent méně přihlášek ke studiu než vloni. Ještě větší propad zaznamenala Univerzita Hradec Králové (UHK) – téměř 12 procent.

24.4.2014
SDÍLEJ:

Den otevřených dveří na Univerzitě Hradec Králové.Foto: Deník/ Ondřej Littera

Počty přijímaných studentů se přesto sníží jen nepatrně. Pardubická univerzita dokonce uvažuje o druhém kole přijímacích řízení, aby otevírané obory vůbec naplnila. Školy zároveň otevírají nové obory, aby nalákaly další studenty.

Právě v Pardubicích do 51 oborů bakalářského studia v 26 studijních programech bude sedm fakult univerzity přijímat obdobně jako vloni téměř 4000 studentů. Přihlášek je přitom jen zhruba 6200, zatímco předloni touto dobou jich bylo o 600 více a předloni dokonce celkem přes 8100.

„Očekáváme, že fakulty vyhlášené počty přijímaných do prvních ročníků naplní, případně i vyhlášením druhých kol přijímacího řízení," potvrdila mluvčí vysoké školy Valerie Wágnerová.

Výjimkou zůstávají některé výběrové obory, na které je i při prohlubující se devalvaci vysokoškolského vzdělání těžké se dostat a vystudovat je.  Jsou to hlavně přírodovědné a technické  obory, velký převis přihlášek nad počtem přijímaných uchazečů je rovněž na studiích angličtiny.

Obě vysoké školy tak hledají způsoby, jak  studenty neztrácet a naopak nalákat nové. A místo na „trhu" rozhodně je – jsou jimi například kantoři, které ministerstvo nutí dodělat si kvalifikaci.

„Pedagogická fakulta hodlá pokles přihlášek kompenzovat pomocí speciální nabídky vůči nekvalifikovaným učitelům, z jejichž strany očekává a již i zaznamenává značný zájem o studium. Evidentní pozitivní změnou oproti roku 2013 je zájem o učitelské obory, které letos nabízíme jako jediná pedagogická fakulta v republice v podobě pětiletého studia, zatímco ještě loni bylo třeba studovat nejprve tříletý obor bakalářský a poté na základě přijímacího řízení pokračovat ve dvouletém navazujícím magisterském oboru," uvedl mluvčí UHK Ondřej Tikovský.

Na pardubické univerzitě je zase obrovský zájem o obory Anglický jazyk pro odbornou praxi na Fakultě filozofické a Zdravotnický záchranář a Všeobecná sestra na Fakultě zdravotnických studií.

Tyto relativně nové obory vznikly kvůli zvyšujícím se požadavkům na kvalifikaci zdravotníků. Výrazný přetlak uchazečů o tato studia byl v Pardubicích i v minulých letech.

Ze stejného důvodu je na sousední hradecké univerzitě velký zájem o studium v Ústavu sociální práce. Je to dokonce jediná zdejší fakulta, které oproti loňsku přibylo přihlášek – o tři procenta.

Celkem na UHK studuje zhruba devět tisíc studentů, na zhruba stejný počet klesne příští akademický rok i množství studentů UP, kde jich je nyní asi o 1500 více.

„Trend snižujícího se počtu studentů ale není třeba vnímat jednoznačně záporně. Jelikož univerzita dostává každoročně od státu stále menší příspěvek na své studenty, umožní nám pokles čísel srovnat nepříznivou bilanci, kdy řadu studentů učíme zdarma, a naplnit posluchárny sice menším počtem studentů, zato všemi řádně placenými," upozornil Tikovský.

Dokládají to i čísla z pardubické univerzity. Ze státního rozpočtu bylo v kalendářním roce 2012 financováno 9400 studentů, vloni 8800. V letošním roce se jejich počet dál snížil na 7900.

Autor: Kamil Dubský, ČTK

24.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Školní budova po útoku vandala.

Volil snad Zelené? Vandal potřísnil budovu školy barvou

Ilustrační fotografie.

„Lvice“ proti outsiderovi. Čeká je snadnější zápas?

Vypůjčené paleťáky nevrátil. Policie po zloději pátrá

Hradec Králové /VIDEO/ - Královéhradečtí policisté pátrají po muži, který si ve čtvrtek odpoledne „vypůjčil“ paletový vozík u OC Aupark. Jeho majiteli jej ovšem již nevrátil.

Policie pátrá po seniorovi. Nevrátil se z tancovačky

Pardubicko - Pardubická policie prosí veřejnost o pomoc při pátrání po Jaroslavu Malimánkovi.

Úkol: Udolat mistra Horvátha

Hradec Králové - Extra zajímavé je pro hradecké fanoušky obsazení trenérského postu Sokolova, sobotního soupeře Votroků ve druhé fotbalové lize.

Volební místnosti jsou i pod policejním drobnohledem

Královéhradecko - Volební „bitva“ právě vrcholí. Z preventivních důvodů se na hladký průběh letošních voleb do Poslanecké sněmovny zaměřila i policie v Královéhradeckém kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení