Zima, které jsme si odvykli. Zatímco se z přívalu sněhu a mrazivých dnů radují provozovatelé lyžařských vleků, lidé, závislí na vlastním vytápění, jejich radost nesdílejí. Při třeskutých mrazech je potřeba do kamen pořádně naložit a tím se zásoby dřeva a uhlí citelně tenčí. Na vlastní kůži to zažil i František Pavlíček. V pátek si chtěl vzít dovolenou a vyrazit na běžky, místo toho se chopil lopaty, aby vyčistil dvůr od sněhu a měl kam složit nové zásoby uhlí. „Šest let takovou zimu nepamatuju. Za sezónu protopím zhruba o třináct procent víc uhlí než předchozí roky, proto jsem nyní musel objednat dalších dvacet metráků," posteskl si. Uhlí si zabukoval v novopackých skladech, dodávka byla okamžitá, topivo suché, kvalitní. „S transportem do kotelny mi pomohl otec, uhlí jsme vozili na kolečku, pořádně jsme se zahřáli," vypraví mladý muž z malé obce na Novopacku, kde není zaveden plyn a místní jsou odkázáni na vytápění tuhými palivy nebo elektrikou.

Sklady jsou plné

Největším dodavatelem uhlí a palivového dřeva v regionu je společnost Paliva Bernat s deseti provozovnami. Každá má dostatek uhlí i palivového dříví, problém je pouze s dopravou.

„O topivo je v současné době enormní zájem, za leden počítáme s nárůstem prodeje zhruba o čtvrtinu," potvrzuje údaje majitel Dan Bernat.

Podle informací Dana Bernata se jen v prosinci vyexpedovalo ze skladů na východě a severu Čech 150 vagonových jednotek, což je zhruba 3 a až 4 tisíce tun uhlí, briket i koksu.

Dodavatel přiznává, že současné mrazy komplikují i rozvoz paliva, zamrzají přepravní pásy a kvůli velké poptávce není firma schopna okamžitě zajistit veškerý rozvoz. Dodací lhůty jsou sedm až deset dnů.

„Zákazníkům doporučujeme, aby si přijeli pro menší množství topiva, a to do deseti metrických centů, přímo do skladu. Větší odběr jim pak dopravíme domů," radí Bernat.

Na skladě je i dostatek palivového dřeva, které se tu prodává metrák za 320 korun. „Lidé si mohou přijet s přívěsným vozíkem nebo dřevo či uhlí naložit do pytlů i kbelíků," nastiňuje možnost přepravy otopu.

Právě problém s dopravou uhlí domů má Jiří Procházka ze Samšiny. Zásoby topiva mizí a prodejce zatím objednávku nedodal.

„Důvodem jsou prý zamrzlé přepravníky, tak čekáme. Snad nám uhlí vydrží," krčí rameny majitel rodinného domu, který na podzim naplnil kotelnu 40 metráky uhlí za 12 tisíc korun s tím, že mu vydrží nejméně do března. Přepočítal se, nyní pro jistotu objednal dalších 40 metrických centů.

Dřevo rychle mizí

Firma J.M. Schlik ve Vokšicích má zatím dostatečné zásoby dřeva, v omezené míře i suchého. Například tvrdé dřevo (dub, buk, habr, jasan) tu pořídíte za 1 150 Kč/1 pms = prostorový metr sypaný (polínka nasypaná do krychle o rozměrech 1 x 1 x 1 m). Pokud o něho máte zájem, raději neváhejte!

Jan Kykal z firmy Progles Jičín nabízí štípané dřevo v Šárovcově Lhotě.

„Poptávka je velká, zásoby suchého dřeva se tenčí. Nyní prodáme dříví o sto procent více než třeba před třemi lety," uvádí zajímavé srovnání Kykal. Největší šrumec tu nastal v lednu, kdy napadl sníh a přišly mrazy.

V Šárovcově Lhotě nyní pořídíte už jen štípanou suchou břízu za 1399 Kč za sypaný metr a borovici za 1250 korun.