O titul Dřevorubec roku 2018 se v prostoru za hlavním parkovištěm u skalního města utkali historicky podesáté zdatní dřevorubci. Přijeli z různých koutů Čech i ze Slovenska.

Tradičně se museli nejen profesionálové, ale i stateční amatéři popasovat v řadě náročných disciplín, spjatých s běžnou praxí při práci v lese. Například štípali a házeli špalky, řezali v nakládce kráceného dříví nebo vyměňovali řetěz na liště motorové pily na čas. Největší fajnovostí pro opravdové machry a pověstnou třešinkou na dortu pro diváky, kteří něco podobného v běžném terénu nevidí, bylo kácení kmene na přesný cíl pro pět nejúspěšnějších účastníků klání.

„Před dvaceti lety jsme s partou kamarádů vymysleli takzvané Dřevorubecké sezení, poprvé nás bylo dvanáct, postupně to rostlo. Na desáté výročí jsme si pak udělali první dřevorubecké závody,“ přiblížil historii klání iniciátor akce Pavel Cohla. Soutěž patří k nejtvrdším v republice, její datování do lednových dní je rozhodně raritou. „Největší zima v desetileté historii sahala na 28 stupňů pod nulou,“ zavzpomínal pořadatel. „V létě je takových závodů bezpočet, ale v zimě je to úplně něco jiného,“ dodal.

Místní si v závodech vedou na výtečnou. Svědčí o tom i letošní hattrick Jakuba Vajdy, který si sáhl na vítěznou cenu potřetí. Úspěšní jsou však i další dřevorubci z regionu. Třeba Ondra Jirman dosáhl nejvyšší mety dvakrát. „Nikdy nám vítězství neodvezli z Broumovského výběžku,“ pochvaloval si Pavel Cohla.

Závodníků bylo letos šestatřicet. Například Zdeněk Vojtek z Vyškova, který pracuje u Lesů ČR, jezdí na regionální závody rád. „Loni mě to uchvátilo, musel jsem zase dorazit. Závod je specifický zimní variantou. Náročné je to hodně. Jak říká pořadatel Pavel – Na nic si tady nehrajeme. Disciplíny jsou velmi reálné. Pro mě je nejpřitažlivější sekání a odvětvování,“ dodal Moravan.

V doprovodném programu mohli návštěvníci obdivovat ukázky dřevosochařství, kde se s motorovou pilou při tvorbě velké dřevěné boty oháněl například tvůrce vrchlabského betlému Pavel Tryzna. Viděli řadu praktických ukázek, projížděli se terénními vozy, k dispozici měli i poradenskou službu a mohli si dovedností lesnické praxe vyzkoušet.