„Co se týče Dvora, tak to je ekonomicky nejzdravější nemocnice z celého zdravotnického holdingu, takže k podobným úvahám nevidím důvod. A u Rychnova, tam byly velké ekonomické těžkosti, ty se ale podařilo zdárně vyřešit loňskou fůzí s náchodskou nemocnicí," uvedl Vávra.

Krajské zdravotnictví je – podobně jako ve většině jiných krajů – ztrátové. Hejtmanství do svých nemocnic jen na provozní náklady letos nalije 176 milionů korun.

„Je to již schválená částka, počátkem února o ní ještě rozhodnou zastupitelé," uvedla krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková.

Kvůli ekonomickým problémům se do jednoho subjektu mají zhruba do roka spojit všechny krajské nemocnice – tedy s náchodskou také trutnovská, jičínská a královédvorská. Centralizací kraj sleduje úspory v energiích, nákupu zdravotnického materiálu i přínos pro společné plánování. Jednotlivá zařízení v příštích letech například čeká větší specializace, spojená  s nepopulární reorganizací péče. Za některými druhy péče tak budou pacienti dojíždět dál než dosud.

Necelých 180 milionů na letošní provoz nemocnic přitom není všechno. Kraj plánuje letos zahájit rekonstrukci náchodské nemocnice. Hlavní část oprav za zhruba 800 milionů korun se uskuteční v letech 2015 a 2016. Nákladnou investici už kritizovala pravicová opozice.  Několik milionů na investice jde i do rychnovské a jičínské nemocnice.

Předně ale kraj musí v připravovaném tendru vybrat  nového šéfa holdingu za Vávru, který je ředitelem náchodské nemocnice. Do deseti dnů by mělo být známé také jméno nového ředitele trutnovské nemocnice, kterou dočasně vede šéfka jičínské nemocnice Dana Kracíková.