Na druhém místě v 11. ročníku soutěže se umístil Turnov, třetí byly Čejkovice na Hodonínsku. Celkem se klání zúčastnilo na šest tisíc obcí.

Dvůr Králové se do finálového kola probojoval už v předchozím ročníku, na stupně vítězů však tehdy nedosáhl.

Letos se do finále vedle vítězné trojice dostal také  Červený Kostelec, Český Brod, Davle, Grygov, Jeseník, Moravská Třebová, Olomouc, Říčany, Štěnovice, Třinec a Žamberk. Vítězové si mezi sebou rozdělili odměnu 320 tisíc korun.

Loni podle údajů společnosti Eko-kom každý občan ČR vytřídil v průměru 40,5 kilogramu plastů, skla, papíru a nápojových kartonů.

Přírodní koupaliště jsou zatím čistá

Východní Čechy - Před nadcházejícím horkým víkendem hygienici ujistili Východočechy, že voda ve všech sledovaných přírodních koupalištích a rybnících je i díky teprve začínající sezoně nezávadná.

„Sníženou průhlednost vykazuje na začátku sezony pouze rybník Hluboký na Pardubicku, pro tuto lokalitu je to však typické a stav zůstává stejný celé léto. Mírně zakalený je i rybník Rosnička na Svitavsku," uvedli hygienici.

Mírně zhoršená jakost vody vzhledem ke zvýšenému výskytu chlorofylu a snížené průhlednosti  také na Rozkoši.  Oproti minulému týdnu se však kvalita vody u zdejšího autokempingu zlepšila.

Taktéž v přehradě Seč na Chrudimsku jsou podle hygieniků mírně zvýšené hodnoty chlorofylu, což je ale způsobeno celkovým biologickým oživením. Kvalita vody je tu však přesto zatím hodnocena nejlepší známkou.

Východočeský výtvarný salon od 24. června

Hradec Králové - Ve středu 24. června v Galerii Na Hradě zahájí 26. Východočeský výtvarný salon. Přehlídka tvorby členů Unie výtvarných umělců představí malbu, grafiku, keramiku, fotografii, textilní tvorbu, řezbářství, sochy i architekturu z dílem známých východočeských výtvarných umělců. Hosty letošního výtvarného salonu bude malíř a grafik Vladimír Suchánek a polští výtvarníci Malvina Karp a Bogdan Wieczorek. Východočeský výtvarný salon potrvá do 6. září.