Na poslední chvíli podali dovolání proti rozsudku krajského soudu, který po letech tahanic rozhodl o cenách za čistění vody v letech 2005 až 2013.

Když hradecký krajský soud v lednu rozsekl letitý spor o cenu za čištění splašků, na radnici zavládl optimismus. Dvůr Králové měl doplatit „jen“ 7,7 milionu korun, přestože mu hrozila daleko větší suma. Ušetřil si na to pro jistotu 57 milionů korun. „Soud stanovil cenu podstatně nižší, než požadoval vlastník čistírny. Z tohoto pohledu je pro nás rozhodnutí krajského soudu poměrně příznivé,“ zhodnotil tehdy královédvorský starosta Jan Jarolím. Peníze už radnice poslala firmě na účet.

Jenže ceny pro další roky (2014 až dosud) hradecký soud nestanovil, ačkoliv předtím okresní soud ano. Město o nich se soukromou společností Evorado Import soudní spory nevede, ale vyjednává s ní a zatím jí platí ročně 15,2 milionů korun bez započtení DPH. „Tohle je návod pro majitele čistírny, jak se s městem sejít na jedné vlně, jak se shodnout na ceně,“ prohlásil starosta bezprostředně po lednovém soudním rozhodnutí. „Jsme domluveni, že si sedneme, abychom se domluvili. Bude-li vůle na obou stranách, mohli bychom to do konce roku 2019 mít,“ přál si v lednu starosta.

Dohoda ale zatím není. Mezitím se ale odehrálo něco jiného. V květnu zastupitelé šestnáctitisícového města rozhodli, že použijí proti rozsudku krajského soudu mimořádný opravný prostředek - tzv. dovolání.

Není namířené proti částce, o které soud rozhodl, ale jen na základ soudního výroku. „Dovolání směřuje proti vymezení časového období, pro které krajský soud upravil vztahy účastníků a stanovil výši ceny za čištění odpadních vod. Okresní soud v Trutnově totiž, byť nepravomocně, rozhodl o stanovení plateb za čištění odpadních vod do konce roku 2017, ale odvolací krajský soud se zabýval pouze obdobím do konce roku 2013. Dovoláváme se také proti soudem učiněnému právnímu posouzení věci,“ oznámil dvorský starosta Jan Jarolím.

Nejvyšší soud v Brně nejprve přezkoumá přípustnost dovolání. Není tedy jisté, zda se případem bude vůbec zabývat. „Pro toto posouzení nejsou stanoveny žádné lhůty a může trvat i několik měsíců,“ řekla mluvčí dvorské radnice.