„Mám pocit, že ačkoliv jde možná o dobrou věc, tak stát ji lékařům vnucuje takovým stylem, že se to logicky míjí účinkem," řekl senior Karel Dvořák z Hradce Králové.

Elektronické recepty narážejí hlavně u řady praktických lékařů, mnozí totiž doposud nepracují s počítačem. U lékárníků je to jinak, přesto ani oni nejsou novince nijak zvlášť nakloněni.

„Pro nás je nepřijatelné technické řešení a zabezpečení přenosu dat, které přináší další náklady. Už jsme do souvisejícího softwaru investovali dost peněz a nechápeme, proč nebyly využity technologie, které jsou využívány doposud," řekla lékárnice Alice Dvořáková z Vysokého Veselí na Jičínsku. Podobné výhrady má celá Česká lékárnická komora.

Třeba na poliklinice v České Třebové, která patří soukromé firmě Agel, ale na e-recepty najeli už vloni a nesmírně si je pochvalují.

„Novinku si chválí nejen pacienti, ale také lékárníci, neboť nový systém znemožní jejich falšování," uvedla mluvčí polikliniky Hana Szotkowská.

„Lékař mi může recept poslat e-mailem a já si léky vyzvednu, aniž bych kvůli tomu musel vystát frontu v čekárně ambulance," svěřil se jeden ze zdejších pacientů. Část klientů ale i tady dál využívá papírové recepty. Nemůžou jinak, pokud jejich lékárna například na vesnici ještě e-recepty nepřijímá.

Proč e-recepty?
• Elektronické recepty budou od roku 2015 povinné a nahradí dosavadní papírové recepty.

• Lékárníci e-recepty nezpochybňují, systém ale prý nebude do dvou let připraven. Nevidí ani přínos pro pacienty, projekt prý jen „tuneluje" zdravotnictví a budou ohrožena data pacientů.

• E-recepty mohou lékaři vystavovat po dohodě s pacientem už několik let. Drtivá většina receptů je přesto stále papírová.

• Už za dva roky by měl pacient od lékaře dostat místo papírového formuláře jen kód, třeba na mobil. Lékárník podle kódu vydá lék a nahlásí to do centrálního úložiště v lékovém ústavu.

• Centrální úložiště umožní sdílet data o užívaných lécích, lékárník by u pacienta mohl zkontrolovat, zda nebere jiný lék se stejnou účinnou látkou (kvůli předávkování) nebo neužívá přípravek, který by s novým lékem mohl vyvolat nepříznivou reakci.