Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se v rámci poslanců Evropské lidové strany (EPP), největší frakce v Evropském parlamentu, umístil na druhé příčce. Mezi  deset europoslanců, kteří v celoročním hodnocení nizozemské neziskové organizace Foundation Max van der Stoel získali nejvíce bodů, se z českých zástupců dostal jako jediný.

Volba vítěze je založena na systému celoročního podrobného hodnocení práce poslanců EP a odráží všechny jejich aktivity, například počet a obsah pozměňovacích návrhů, interpelace Evropské komise v oblasti lidských práv, reflexe kvality jejich zpráv nebo boj za férový mezinárodní obchod.

Europoslanci, kteří věnují pozornost dopadu politiky EU na rozvojové země, získávají průběžně body. Vítězem je ten, který jich získá během roku nejvíce a jehož práce má přínos například v oblasti transparentnosti a podpory rozvojové politiky.

„Už samotná nominace na cenu mi udělala obrovskou radost, protože rozvojová pomoc je jedním z hlavních témat, kterým se v Evropském parlamentu věnujeme. Nicméně se budeme s mým týmem snažit, abychom příští rok cenu vyhráli," komentoval ocenění  Tomáš Zdechovský.